Prvé zábery z vnútra istanbulského klubu, kde vyčíňal šialený zabijak

Topánky, ktoré ostali v istanbulskom klube Reina po streľbe na Nový rok.
Zdroj: Reuters

Rozbité okná, diery po guľkách po celom klube - v stenách, plynovej bombe, zrkadle i na bare.

Svetové agentúry štyri dni po útoku vo vychytenom istanbulskom klube Reina priniesli prvé zábery. Hrôza, čo tam ostala po útočníkovi, ktorý má na svedomí 39 životov, sa nedá ani opísať. Údajný zabijak je príslušník organizácie Islamský štát. 

Rozbité okná, diery po guľkách po celom klube - v stenách, plynovej bombe, zrkadle i na bare. Stále sú tam veci, ktoré mali pri sebe návštevníci klubu, či už tí preživší alebo obete besnenia útočníka, ktorého meno ešte nie je známe.

Zdroj: Reuters

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu dnes štátnej tlačovej agentúre Anadolu potvrdil, že vyšetrovatelia totožnosť strelca z klubu Reina poznajú, neprezradil však nijaké podrobnosti.

Erdogan prvýkrát prehovoril o útoku

Cieľom novoročného teroristického útoku v Istanbule bolo rozoštvať medzi sebou Turkov, tí sa však nenechajú zatiahnuť do tejto hry. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to povedal dnes počas prvého verejného vystúpenia po útoku na istanbulský nočný klub Reina,

Erdogan v naživo prenášanom príhovore z Ankary odmietol názor, že "Turecko kapitulovalo pred terorizmom", čo je podľa neho "zastávaním sa teroristov a teroristických organizácií". Dodal, že Turecko "si pevne stojí za svojimi očakávaniami v novom roku i napriek jeho smutnému začiatku".

Zdroj: TASR/AP
 

Prezident zároveň reagoval na už dávnejšie obvinenia voči Turecku, podľa ktorých poskytovalo podporu Islamskému štátu. "Vykresľovať krajinu, ktorá vedie najväčší boj proti Dáišu (IS), ako podporovateľa terorizmu, je to, čo táto teroristická organizácia chce," povedal.

Čo sa týka situácie v Turecku, kde pokračuje výnimočný stav po vlaňajšom neúspešnom pokuse o prevrat, Erdogan odmietol, že by bol "kohokoľvek spôsob života ohrozený". "Tí, čo toto tvrdia, to musia dokázať. Je mojou povinnosťou chrániť práva každého jedinca."

V Turecku medzitým pokračuje zatýkanie podozrivých osôb, ktoré sú s novoročným útokom spájané. Samotný páchateľ bol médiami identifikovaný ako príslušník moslimskej menšiny Ujgurov, turkotatárskeho etnika obývajúceho severozápad Číny. Je však stále na úteku.
V Istanbule platia mimoriadne bezpečnostné opatrenia, pričom polícia okrem iného zastavuje vozidlá na kontrolných stanovištiach.

Minister pre záležitosti EÚ Ömer Čelik medzitým pre televíznu stanicu CNN Türk povedal, že najnovší teroristický čin v Istanbule bol spáchaný "extrémne profesionálnym spôsobom" a pripomína útoky na koncertnú sieň Bataclan a redakciu časopisu Charlie Hebdo v Paríži.

ISTANBUL/zg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Istanbul

Dôležité udalosti