Svet už nesmie zatvárať oči! Zúfalý otec uverejnil srdcervúcu fotografiu mŕtveho syna

Rohingovia žijú vo veľkej chudobe.
Zdroj: Suphapong Eiamvorasombat/shutterstock

Vážnosť situácie ukazuje aj video, ktoré uniklo na verejnosť minulý týždeň a spôsobilo vo svete škandál. Budhisti lynčujú moslimov.

Otec uverejnil fotografiu mŕtveho synčeka. Dúfa, že uverejnením hrôzostrašnej fotografie mŕtveho iba 16-mesačného chlapca, konečne donúti kompetentných konať. Rohyngovia sú menšina žijúca v Barme, miestne úrady ich prenasledujú a vyháňajú z krajiny, výnimkou nie sú brutálne útoky ani etnické čistky. Rohyngovia sú moslimovia a väčšinové obyvateľstvo je budhistické.

Fotku uverejnili na TWITTERI

Aj fotografia malého Mohammeda Shohayeta vznikla na úteku. Spolu s matkou a so svojimi bratmi sa snažili ujsť z Barmy do Bangladéša pred barmskou armádou. Pri plávaní cez rieku Naf sa ich čln prevrátil a dieťa sa utopilo. V Barme túto etnickú menšinu dlhodobo prenasledujú, výnimkou nie sú znásilnenie, mučenie a vraždy.

Telo chlapčeka neskôr rieka vyplavila na breh do blata, tu ho odfotil jeho otec. Fotku malého Mohammeda teraz porovnávajú s fotkou utopeného chlapca Aylana Kurdiho, ktorého telíčko bolo vyplavené na tureckých brehoch. Malý chlapec tiež utekal pred vojnou, v jeho prípade zo Sýrie.

 

Zdroj: TASR/AP

Chlapcov otec Zafor Alam, ktorý sa do Bangladéša dostal už skôr, teraz chce, aby svet vedel o utrpení Rohyngov. Napísal Daily Mail.

„Našu dedinu vypálili a strieľali po nás, moji starí rodičia v nej zhoreli. Armáda všetko spálila, nič nezostalo," povedal Zafor pre CNN.

Keď sa díva na fotografiu svojho syna, radšej by zomrel. „To nie je niečo, čo by ste mali v živote prežiť," hovorí.

Obáva sa, že čím viac času barmská vláda dostane, tým viac Rohyngov zabijú. Z krajiny už ušli desaťtisíce. Dôvodom je, že ich budhistická väčšina obyvateľstva prenasleduje. Regiónkde žijú je najchudobnejší v krajine a nábožensky silne zmiešaný.

Veľkým sklamaním pre nich je aj ministerka zahraničných vecí, nositeľka Sacharovej ceny a Nobelovej ceny a hovorkyňa prezidenta Su Ťij.

Tá rovnako ako vláda odmieta uznať, že Rohyngovia sú z Barmy, vláda ich oficiálne považuje za prisťahovalcov z Bangladéša. Označujú ich ako „Bengálcov" Su Ťij dokonca upozornila aj amerického veľvyslanca, aby ich takto označoval. New York Times vtedy otvorene napísali, že je to obrovské sklamanie z bojovníčky za slobodu a demokraciu. Mnohí tvrdia, že tak chce v krajine nájsť akýsi kompromis medzi náboženskými skupinami.

V utečeneckých táboroch od roku 2012, keď násilnosti vypukli, uviazlo minimálne 120-tisíc Rohyngov. Nemajú občianske práva, zdravotnú starostlivosť, prístup ku vzdelaniu a odopierajú im ešte aj ich názov.

Vážnosť situácie ukazuje video, ktoré uniklo na verejnosť minulý týždeň. Sú na ňom zachytení vojaci barmskej polície, ktorí bijú Rohyngov z moslimskej menšiny. Nezávislí pozorovatelia hovoria, že je to úmyselný spôsob šikanovania, vláda ich chce donútiť, aby odišli z krajiny. Samozrejme oficiálne popiera, že by na moslimskom území páchala genocídu.

Video je nevhodné pre slabé povahy:


Všetko vyšetrovala aj komisia barmskej vlády, vedené generálom, ktorý je na americkom čiernom zozname. Tá žiadne dôkazy o znásilneniach a vraždách nenašla.

BRATISLAVA/ROCK, DAILY MAIL

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vraždy

Dôležité udalosti