Angola oznámila prvé dva prípady ziky, kmeň vírusu je však nejasný

Vedci sa momentálne snažia objasniť prepojenie mikrocefálie s vírusom zika.
Zdroj: TASR

Z africkej pevniny nebol doteraz hlásený žiaden prípad vírusu zika toho kmeňa.

Angola oznámila výskyt prvých dvoch prípadov vírusu zika, nie je však jasné, či ide o rovnaký kmeň, ktorý sa šíri na americkom kontinente. Portugalská tlačová agentúra Lusa v stredu uviedla, že v jednom prípade išlo o francúzskeho občana. Druhý prípad sa objavil v meste Viana v metropolitnej provincii. Oba prípad sa vyskytli v uplynulých týždňoch.

Z africkej pevniny nebol doteraz hlásený žiaden prípad vírusu zika toho kmeňa, ktorý vyvolal epidémiu v Brazílii a ďalších amerických štátoch, hoci Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v máji uviedla, že tento kmeň nakazil ľudí na Kapverdských ostrovoch ležiacich pri západnom pobreží Afriky.

Potvrdenie tohto kmeňa v Afrike by bolo dôvodom na obavy, keďže mnohé krajiny vrátane Angoly tam majú veľmi nedostatočnú zdravotnícku infraštruktúru. Hoci sa táto krajina poťahuje s Nigériou o titul najväčšieho producenta ropy v Afrike, patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta.

Táto bývalá portugalská kolónia čelila vlani najhoršej epidémii žltej zimnice za desaťročia a nedávno zasa bojovala s prepuknutím smrtiacej cholery.
Ziku prenášajú primárne komáre. WHO v novembri zrušila medzinárodnú zdravotnú pohotovosť, ktorú v súvislosti s vírusom zika vyhlásila pred niekoľkými mesiacmi, s odôvodnením, že vírus "tu už zostane".

LUANDA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Angola

Dôležité udalosti