Zahraničné

Riaditeľ CIA tvrdí, že pilot nezvestného lietadla mohol spáchať samovraždu

Malaysia Airlines, lietadlo, boeing.
Malaysia Airlines, lietadlo, boeing. Zdroj: SITA

Už vyše 600-tisíc ľudí hľadalo na satelitných snímkach stratený boeing.

Vyšetrovatelia skúmajú možnosť, podľa ktorej pilot nezvestného lietadla Malaysian Airlines spáchal samovraždu. Túto možnosť pripúšťa aj šéf CIA John Brennan. "Či je možné, že pilot boeingu úmyslene havaroval? Myslím si, že nemôžeme v tejto chvíli vynechať ani túto teóriu," uviedol šéf CIA.

To by aj vysvetľovalo, prečo lietadlo náhle zmizlo z radarov. Pilot jednoducho vypol komunikačné prístroje a lietadlo jednoducho "napikoval" do mora.

Posledné slová pilota

Podľa portálu Strait Times.com posledné slová pilota záhadne zmiznutého lietadla spoločnosti Malaysia Airlines zneli: "Všetko je v poriadku, dobrú noc." Krátko po tom zmizlo lietadlo z radarov riadiacej letovej prevádzky.

Ešte predtým pracovníci z Malajzie informovali posádku, že lietadlo vstupuje do vietnamského vzdušného priestoru a komunikovať by mali najbližšie s vežou v Hočiminovom meste.

Boeing hľadajú státisíce ľudí

Už vyše 600.000 ľudí sa prostredníctvom internetovej stránky firmy z amerického štátu Colorado zapojilo do prehľadávania satelitných záberov s cieľom vypátrať miesto dopadu lietadla Boeing 777-200ER spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré sa počas letu do Pekingu v sobotu stratilo.

Zdroj: SITA
Spoločnosť DigitalGlobe ponúkla verejnosti na stránke tomnod.com prístup k záberom z dvoch z celkového počtu jej piatich družíc pokrývajúcich oblasť medzi Thajským zálivom a Juhočínskym morom. Ľudia môžu na jednotlivých záberoch nahlasovať podozrivé objekty či javy, ako ropné škvrny či plávajúce časti stroja alebo záchranných člnov.

Stránka s družicovými zábermi zaznamenala do utorka už desať miliónov prezretí, čo viedlo k občasným výpadkom jej dostupnosti, uviedol jeden z riaditeľov firmy Shay Har-Noy. K snímkam majú prístup i vyšetrovatelia a úrady USA, napísala agentúra Reuters.

Boeing s 239 pasažiermi a členmi posádky zmizol z obrazoviek radarov po asi hodine letu z Kuala Lumpur, približne medzi východným pobrežím Malajzie a južným Vietnamom. V čase posledného kontaktu s dispečermi sa nachádzal nad morom v blízkosti východomalajzijského mesta Kota Bharu.


Malajzijská armáda ale stroj zachytila prostredníctvom radarov ešte aj neskôr, a to v oblasti Melackého prielivu, ktorý sa nachádza v Juhočínskom mori medzi západným pobrežím Malajského polostrova a ostrovom Sumatra.

Do pátrania po lietadle nasadili úrady 10 krajín lode námorníctva, vojenské lietadlá, vrtuľníky, pobrežnú hliadku i civilné lode. Vietnam medzitým dnes oznámil, že obmedzuje pátraciu akciu po lietadle. "Vietnam obmedzí väčšinu pátracích akcií v súvislosti so zmiznutým malajzijským lietadlom, kým nám malajzijská vláda neposkytne ďalšie potrebné informácie o udalosti," uviedol podľa Reuters tajomník ministerstva obrany Pham Quy Tieu.

DENVER, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.