Útočníka z istanbulského klubu zadržali aj so štvorročným synom

Polícia zadržala útočníka z istanbulského nočného klubu.
Zdroj: TASR

Zadržaným teroristom je údajne občan Uzbekistanu.

Turecká polícia zadržala muža, ktorý v noci na 1. januára zastrelil v istanbulskom nočnom klube Reina 39 ľudí, z toho 26 cudzincov. "Teroristu" sa podľa agentúr Anadolu a Dogan podarilo zadržať v pondelok večer v štvrti Esenyurt ležiacej v európskej časti Istanbulu v rámci spoločnej akcie polície a tajnej služby MIT.

Zdroj: TASR

Denník Sabah tvrdí, že zadržaným je občan Uzbekistanu. Podľa televízie NTV sa ukrýval v byte, ktorý si prenajal jeho priateľ pochádzajúci z Kirgizstanu. Ten a ďalšie tri ženy, o ktorých zatiaľ nie sú známe nijaké podrobnosti, boli tiež zadržaní.


K útoku v nočnom klube Reina sa prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS), podľa ktorej išlo o odvetu za turecké vojenské operácie na severe Sýrie.

Turecká vláda minulý týždeň oznámila, že pozná totožnosť páchateľa, ale nezverejnila ju. V médiách sa objavili informácie, že páchateľ útoku je zrejme príslušník ujgurskej národnostnej menšiny, ktorá žije prevažne v nepokojnej provincii Sin-ťiang na západe Číny. Okrem Číny Ujguri žijú aj vo viacerých štátoch strednej Ázie a v Turecku.

V piatok putovali do väzby kvôli ich údajnej spojitosti s útokom dvaja čínski Ujguri. Obaja sú obvinení z členstva v teroristickej organizácii a spoluúčasti na 39 vraždách prvého stupňa.

Samotný páchateľ z miesta činu ušiel. Do klubu prišiel so strelnou zbraňou s dlhou hlavňou. V prvých hodinách nového roka najprv pred klubom zastrelil policajta a civilistu, potom vtrhol dnu a bezhlavo strieľal na návštevníkov, ktorých tam bolo približne 600. Klub Reina navštevujú miestne celebrity vrátane spevákov, hercov a športovcov.

Podľa tureckých médií bol útočník z klubu dobre vycvičený zabijak, ktorý bojoval v radoch IS v Sýrii, kde získal skúsenosti pri zaobchádzaní so zbraňami.

Pátranie po ňom sa uskutočnilo aj v tureckom meste Konya, kde mal žiť niekoľko týždňov po návrate zo Sýrie, kým sa nepresunul do Istanbulu. V rámci pátrania bolo doteraz zadržaných najmenej 35 ľudí.


ISTANBUL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Istanbul

Dôležité udalosti