V klube Reina nezabíjal náboženský fanatik, ale nájomný vrah. Polícia našla tisíce eur

Polícia zadržala útočníka z istanbulského nočného klubu.
Zdroj: TASR

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş si myslí, že v útoku bola zapojená zahraničná tajná služba.

Zadržaný uzbecký strelec Abdulkadir Masharipov (pozn. TASR: vysl. Mašaripov), ktorý v prvých hodinách nového roka zabil v istanbulskom nočnom klube Reina 39 ľudí, polícii povedal, že bol na poslednú chvíľu nútený zmeniť cieľ útoku, pričom konal na priamy pokyn tzv. Islamského štátu (IS) zo Sýrie.

Masharipov mal pôvodne zaútočiť v oblasti ústredného námestia Taksim. Píše o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na miestne médiá. "Na Silvestra som prišiel na Taksim, ale platili tam prísne bezpečnostné opatrenia. Útok nebolo možné vykonať. Dostal som inštrukcie pátrať po novom cieli v blízkej oblasti. Približne o 22.00 h som taxíkom jazdil po pobreží," vyhlásil terorista, odkazujúc na pobrežie prielivu Bospor, kde sa klub nachádza.

"Klub Reina sa zdal byť vhodným pre útok. Nebolo tam mnoho bezpečnostných opatrení," dodal Masharipov. Do exkluzívneho podniku si prestrieľal cestu a následne na oslavujúcich ľudí spustil paľbu z automatickej pušky.

K zodpovednosti sa útok sa na ďalší deň prihlásil Islamský štát s tým, že išlo o odplatu za angažovanie sa tureckej armády v Sýrii. Turecké sily vstúpili do tejto krajiny v auguste so zámerom vytlačiť džihádistov od hraníc Turecka a zastaviť postup kurdských milícií.

Masharipov zároveň povedal, že inštrukcie dostával z Rakky, sýrskej bašty IS. Útočníka zadržala polícia v pondelok v jednej z istanbulských štvrtí. Spolu s ním chytili irackého muža a tri ženy pochádzajúce z Afriky.

Po jeho zadržaní v pondelok večer v jednej z istanbulských štvrtí, mu polícia v byte našla zbrane a 182-tisíc eur v hotovosti. „Podozrivý sa k svojmu skutku priznal," oznámil v utorok istanbulský guvernér Vasip Sahin.

Podľa zistení tureckých tajních služieb bol Mascharipow nájomný vrah a vycvičili ho v Afganistane. Mascharipow ovláda štyri jazyky a bol elitným zabijákom organizácie Islamský štát, predpokladá polícia.

Do Turecka sa dostal ilegálne cez východnú hranicu krajiny. Do pátrania po vrahovi bolo zapojených až 2000 policajtov a tajných agentov. Urobili sa razie až na 150 adresách a polícia zatkla 50 podozrivých ľudí. Polícia ho sledovala tri dni, aby identifikovali jeho prípadných komplicov.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş si myslí, že v útoku mohla byť zapojená zahraničná tajná služba, ktorá si Mascharipowa najala. Podľa neho to nebol útok z ideologických dôvodov, ale pre peniaze. Napísal denník Bild.

ISTANBUL/FOCUS.de, ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Istanbul

Dôležité udalosti