Trump svojím výrokom šokoval vedenie CIA

Donald Trump sa prihovára vedeniu CIA.
Zdroj: Profimedia.sk

Americký prezident vyslal medzinárodnému spoločenstvu veľmi zmätený signál.

Prezident Donald Trump povedal počas sobotňajšej návštevy sídla Ústrednej spravodajskej služby (CIA), že takzvaný Islamský štát by pravdepodobne nikdy nevznikol, keby USA zabrali iracké ropné polia. Týmto výrokom Trump okamžite vzbudil pozornosť odborníkov na medzinárodnú politiku a medzinárodné právo. Píše o tom denník Huffington Post.

Trumpov výrok zaznel počas predstavovania budúceho šéfa CIA Mikea Pompea: „Keď sa nad tým tak zamyslím Mike, keby sme si nechali irackú ropu, problém z IS by pravdepodobne nikdy nevznikol, keďže je to ich hlavný zdroj príjmov. Ale v poriadku, možno budeme mať ďalšiu šancu," povedal Trump a netváril sa, že žartuje.

Zdroj: TASR/AP

Túto myšlienku Trump nepovedal prvýkrát. Zaznela už aj počas predvolebnej kampane. Je však zarážajúce, že prezident USA povie niečo také vedeniu CIA a v podstate tak nepriamo aj svetovému spoločenstvu. V prípade, že by USA nasledovali Trumpom spomínanú stratégiu zabrať irackú ropu, porušili by tým medzinárodné právo a chartu OSN.

Donald Trump tým vyslal medzinárodnému spoločenstvu veľmi zmätený signál a potvrdil, že aj tie najbláznivejšie bonmoty z predvolebnej kampane mohol myslieť vážne. Bývalý šéf CIA Trumpovi cez médiá odkázal, že "sa môže hanbiť".

Trump je fanúšikom CIA, ktorú nedávno prirovnal k nacistom

Nový americký prezident Donald Trump vyjadril v sobotu počas návštevy sídla CIA absolútnu podporu tajným službám Spojených štátov.

"Niet nikoho, kto by mal o tajných službách vyššiu mienku ako Donald Trump," povedal americký prezident v sídle CIA v Langley vo Virgínii. Trump pritom prednedávnom tajné služby kritizoval za únik háklivých informácií a prirovnal ich štýl práce k praktikám nacistického Nemecka.

Trump počas svojej návštevy CIA opäť kritizoval médiá a obvinil ich zo lži, keď informovali o pomerne nízkej účasti ľudí na jeho piatkovej inaugurácii.


LANGLEY/kc, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Irak

Dôležité udalosti