Zahraničné

Posledná večera pred smrťou

Jedlo Teda Bundyhy
Zdroj: Profimedia.sk

Aj toto jedli masoví vrahovia v USA pred popravou.

Názory na trest smrti sa rôznia od tej doby, odkedy ho zaviedli. Platí to aj u nás, tejto téme sa venovali viacerí politici, niektorí napísali o tom knihu resp. niektorí sudcovia sa dodnes hrdia tým, koľkí zločinci si z ich úst vy počuli najtvrdší trest.

Novozélandský umelec Henry Hargreaves skúma reakcie ľudí na túto kontroverznú tému cez fotografickú sériu No Second. Na fotografiách si môžete pozrieť jedlá väzňov, ktorí čakali na popravu v americkom Texase.

Aké sú tradičné posledné jedlá pred popravou?

A tak sa fotograf rozhodol, že to ľudom priblíži. Jeho priateľ, kuchár, pripravil rovnaké jedlá, aké mali odsúdenci na smrť a fotil ich. Prinieslo to aj negatívnu stránka - mal veľký problém jedlá zjesť. Keď si napríklad dal lyžičku zmrzliny, bolo to jedlo jedného z odsúdených, opísal to takto: „Je to akoby ste jedli obed, ktorý zostal v nemocnici po pacientovi, ktorého práve prehlásili za mŕtveho."

Podľa neho je zaujímavé porovnávať jedlo s tým, za čo dotyčných odsúdili. Prezrádza o nich niečo pokrm, ktorý si vybrali? Možno asi iba toľko, že keď ho vidíte, zdajú sa vám ľudskejší alebo ešte horší pre to, aké obyčajné a bežné boli ich požiadavky.

Ted Bundy

- 43 rokov, Florida

Zdroj: wikipedia.com

- znásilnenie, nekrofília, útek z väzenia, viac ako 35 vrážd

- dostal elektrické kreslo

- odmietol špeciálne jedlo a tak dostal tradičné: stejk (medium rare), po oboch stranách vypražené vajíčka, zemiakové placky, toast s maslom a džemom, mlieko, džús.

Zdroj: Profimedia.sk

Allen Lee „tiny" Davis

- 54 rokov


- krádež, tri vraždy

- elektrické kreslo

- mäso z homára, vyprážané zemiaky, 220 g krevieť, 170 g mušlí, pol bochíku cesnakového chleba, liter piva A&W Root Beer

Zdroj: Profimedia.sk

Ronnie Lee Gardner

- 49 rokov, Utah


- vlúpanie, krádež, dve vraždy

- zastrelili ho

- mäso z humra, stejk, jablkový koláč, vanilková zmrzlina

- pri poslednom jedle v živote sa díval na trilógiu Pána Prsteňov

Zdroj: Profimedia.cz

John Wayne Gacy

- 52 rokov, Illiois


- znásilnenie, 33 vrážd

- smrtiaca injekcia

- 12 vyprážaných kreviet, vedierko vyprážaných kuriatok zo známe fast foodu (pred odsúdením Gacy šéfoval ich trom reštauráciám, hranolčeky, 450 g jahôd

Zdroj: Profimedia.sk


Ricky Ray Rector

- 42 rokov, Arkansas


- dve vraždy

- smrtiaca injekcia

- stejk, vyprážané kura, čerešňovú šumienku, pekanový koláč, ktorý však nezjedol a dozorcovi povedal, že si ho "nechá na neskôr".

Zdroj: Profimedia.sk


Victor Feguer


Bol 28-ročný vrah z Iowy. Odsúdili ho na smrť za únos a vraždu, dostal smrtiacu injekciu. Ako posledné jedlo si želal iba jednu olivu. Nič viac.

Timothy McVeighIba 33-ročný atentátnik z Oklahoma City. Uznali ho vinným zo 168 vrážd, za ktoré ho popravili smrtiacou injekciou. Jeho posledným želaním, pokiaľ ide o jedlo, bol kilogram mätovej zmrzliny s čokoládovými čipsami.

Na videu si pozrite video z vlaňajšej výstavy, ktorú mal fotograf v Benátkach.
USA/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.