Iba 8-mesačné dieťatko zomrelo kvôli vybrzdzovaniu a neohľaduplnosti

Dieťa nemalo šancu prežiť.
Zdroj: TV Markíza

Vybrzďovanie je extrémne nebezpečné a neoplatí sa. Ak ho vodičovi dokážu, dostane pokutu do 800 eur.

Takýto vrak zostal z auta, v ktorom sa viezla mladá rodina. Muž strieborného BMW bez príčiny náhle zabrzdil. Vodič tretieho auta nestihol zareagovať a v plnej rýchlosti do nich narazil. Osemmesačné dieťa ale nemalo šancu prežiť, po prevoze do nemocnice zomrelo.

Stredočeskí kriminalisti obvinili 36-ročného vodiča z obzvlášť závažného zločinu - všeobecného ohrozenia.

Mužovi hrozí až 15-ročný trest aj vďaka tomu, že nehodu zaznamenala kamera umiestnená v aute. Podľa odborníka na cestnú bezpečnosť, naše zákony majú v dokazovaní takýchto skutkov na Slovensku slabinu.

„Momentálne je to tak, že je to iba ochrana toho vodiča, ktorý má tú kameru a súd môže, ale nemusí prihliadnuť k tomuto," vysvetlil dopravný odborník Marián Ürge.


Kamery majú spĺňať viacero pravidiel. Musia byť správne umiestnené a ich používanie nemôže porušovať zákon o ochrane osobných údajov. Teda nemôžeme zverejniť vinníka nehody. Podľa odborníčky na právo je potrebné tento zákon novelizovať.

,,Naozaj sa legislatívne zamyslieť nad tým, ako sa to dá upraviť tak, aby to bolo dôveryhodné, aby to bolo nespochybniteľné - aby sa nezasahovalo do základných ľudských práv," povedala odborníčka na trestné právo Lucia Kurilovská.

Používanie kamier jednoznačne nevyriešili ani v Nemecku. V Rakúsku za kameru v aute môžete dostať aj pokutu. Marian Ürge si myslí, že toto je jediný spôsob, ako bojovať proti hazardérom na cestách.

,,Niekto príde, vybrzdí vás a pokiaľ nie je kamera, ako to chcete dokázať? Ten príde a odfrčí preč, nemáte šancu," myslí si Ürge.

Naša Legislatíva zatiaľ pojem vybrzdiť - náhle zabrzdiť pred autom za vami - ani nepozná. Hovorí len o tom, ako sa máme na ceste správať.

,,Má predovšetkým dodržiavať pravidlá cestnej premávky a správať sa disciplinovane, ohľaduplne, tak, aby neohrozil bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky," vysvetlil Martin Wäldl z policajného prezídia.

Vybrzďovanie je extrémne nebezpečné a neoplatí sa. Ak ho vodičovi dokážu, dostane pokutu do 800 eur.

Ak by pri tom niekto zomrie, vinník môže za mrežami stráviť 3 až 5 rokov.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Legislatíva

Dôležité udalosti