Zahraničné

Šokujúce tvrdenia o ostreľovačoch z Majdanu

Snajper.jpg
Snajper Zdroj: TASR

Bývalý šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Olexandr Jakymenko prehovoril.

Bývalý šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby (SBU) Olexandr Jakymenko potvrdil správy, že ostreľovači, ktorí zabili v Kyjeve počas protestov desiatky ľudí, operovali z budovy kontrolovanej opozíciou z Majdanu. Povedal to v stredu večer v rozhovore pre televíziu Rossija 1.

Výstrely, ktoré usmrtili civilistov aj príslušníkov polície, vyšli z budovy filharmónie, tvrdí Jakymenko. Budovu podľa neho kontrolovala opozícia, najmä veliteľ domobrany Majdanu Andrij Parubij, ktorého po prevrate vymenovali za tajomníka Rady pre národnú bezpečnosť a obranu. 

Zdroj: TASR

Parubij bol v kontakte s americkými špeciálnymi jednotkami, ktoré mohli koordinovať útoky, domnieva sa Jakymenko. "Streľba prišla z filharmónie. Veliteľ Majdanu Parubij bol zodpovedný za túto budovu. Ostreľovači a ľudia s automatickými zbraňami 'pracovali' z tejto budovy 20. februára. Podporovali útoky voči jednotkám ministerstva vnútra, ktoré už boli demoralizované a v skutočnosti na úteku," citoval Jakymenka internetový portál televízie Russia Today.

Policajtov podľa jeho slov potom prenasledovala skupina výtržníkov a ostreľovači strieľali aj do samotných prenasledovateľov. "Keď sa skončila prvá vlna streľby, svedkovia videli z budovy vychádzať 20 ľudí," povedal exšéf SBU. Poznamenal, že boli dobre vybavení - mali batohy vo vojenskom štýle pre ostreľovacie a útočné pušky s optickými zameriavačmi. Videli to podľa neho nielen príslušníci bezpečnostných síl, ale aj ľudia z opozičných subjektov Sloboda, Pravý sektor, Vlasť a UDAR. 


Jakymenko sa domnieva, že medzi ostreľovačmi mohli byť cudzinci, žoldnieri z bývalej Juhoslávie, ako aj bývalí príslušníci špeciálnych síl ukrajinského ministerstva obrany.

Parubij bol podľa neho súčasťou skupiny silno ovplyvňovanej ľuďmi s väzbami na americké tajné služby. "Boli to sily, ktoré vykonali všetko, čo im povedalo ich vedenie - Spojené štáty," vysvetlil s tým, že lídri Majdanu prakticky žili na americkom veľvyslanectve.

Taktiež uviedol, že počas masakru ho kontaktovali opoziční lídri a požiadali, aby nasadil špeciálnu jednotku proti ostreľovačom na strechách budov v centre Kyjeva. "Pravý sektor a Sloboda ma požiadali, aby som nasadil skupinu Alfa, ktorá vyčistí tieto budovy od ostreľovačov."

"Bol som pripravený to urobiť. Ale aby sa dostali na Majdan, musel s tým súhlasiť Parubij, ináč by ma sily 'domobrany' napadli od chrbta. Parubij súhlas nedal," povedal Jakymenko a pripomenul, že Parubij mal plnú kontrolu nad prístupom akýchkoľvek zbraní na Majdan.

Bývalý šéf SBU podľa agentúry ITAR-TASS konštatoval, že najnovší vývoj na Ukrajine je výsledkom zrýchlenej implementácie scenára vonkajších síl, predovšetkým Spojených štátov, ktorý mal byť použitý v roku 2015 počas prezidentských volieb. Janukovyč nebol podľa jeho slov na Západe obľúbený a mnohé krajiny pracovali na tom, aby sa v roku 2015 dostali k moci zástupcovia iných politických síl.

Jakymenko tvrdí, že niektorí predstavitelia novej vlády v Kyjeve stále aktívne plnia vôľu svojich amerických patrónov, ktorí "potrebujú Ukrajinu plniacu to, čo je podľa nich nevyhnutné". Západ bude pokračovať vo svojej politike zameranej na destabilizáciu situácie v juhovýchodných oblastiach Ukrajiny a potom aj v Bielorusku a Kazachstane, varoval Jakymenko.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti