Putin podpísal zákon o domácom násilí. Prvá facka manželke už nebude trestným činom

Ruský prezident Vladimir Putin s pohárom šampanského počas slávnostného odovzdávania poverovacích listín novým veľvyslancom.
Zdroj: TASR/AP

Spoluautorka zákona Jelena Mizulinová trvala na tom, že väzenský trest za "facku" trhá rodiny.

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal návrh zákona o dekriminalizácii domáceho násilia, oznámili dnes noviny Rossijskaja gazeta. Podľa nového zákona sa bude prvý prípad domáceho násilia - bez ujmy na zdraví - považovať iba za priestupok trestateľný pokutou, ale každý ďalší prípad bude už trestným činom.

Parlament schválil návrh zákona drvivou väčšinou hlasov.

Spoluautorka zákona Jelena Mizulinová, ktorá je predsedníčkou výboru Štátnej dumy pre rodinu, ženy a záležitosti detí, trvala na tom, že väzenský trest za "facku" trhá rodiny.

Podľa kritikov môže zákon zakrývať rozšírený problém, často spojený zo zneužívaním alkoholu.
Podľa vládnych štatistík z uplynulých rokov zomiera na následky domáceho násilia ročne asi 12.000 ruských žien. To sa rovná jednej žene každých 40 minút, napísala v roku 2013 štátna tlačová agentúra RIA Novosti.

Predseda Štátnej dumy Viačeslav Volodin nedávno uviedol, že poslanci sa pri príprave zákona riadili aj prieskumami verejnej mienky, ktoré ukázali, že takmer 60 percent ruskej spoločnosti podporuje mäkší prístup k menším fyzickým konfliktom v rodine, ktoré sa skončia bez zdravotných následkov.

Kontroverzná právna norma rozpútala v Rusku vlnu protestov.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti