V Donecku zabili popredného veliteľa proruských síl známeho ako "Givi"

Givi.jpg

Smrť veliteľa pluku Somali označilo ministerstvo obrany DĽR za teroristický útok.

Pri výbuchu bombovej nálože nastraženej vo svojej pracovni na vojenskej základni neďaleko Donecka prišiel dnes o život veliteľ pluku proruských separatistov Michail Tolstych, známy pod bojovým menom Givi.

Oznámilo to dnes "ministerstvo obrany" samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR), vyhlásenej proruskými silami na východe Ukrajiny.
Predstaviteľ DĽR Konstantin Dolgov na svojom konte na sieti Twitter napísal, že "Michaila Tolstycha zrejme zlikvidovali výstrelom z reaktívneho plameňometu Šmeľ".
Agentúra UNIAN dodala, že časť budovy, kde sídlil štáb jednotky "Somali", sa nachádza na siedmom poschodí budovy, v ktorej vzápätí vypukol silný požiar.

Smrť veliteľa pluku Somali označilo ministerstvo obrany DĽR za teroristický útok a "pokračovanie teroristickej vojny začatej vedením v Kyjeve proti obyvateľom Donbasu".
Ministerstvo dodalo, že v DĽR boli následne posilnené bezpečnostné opatrenia. Obyvateľov republiky jej vedenie vyzvalo, aby zachovali pokoj a v prípade akéhokoľvek podozrenia kontaktovali orgány štátnej bezpečnosti.

Agentúra RIA Novosti uviedla, že Tolstych sa v uplynulých dňoch zapojil do bojových operácií v okolí mesta Avdijivka a utrpel tam ľahké zranenie.

Tolstych bol dôstojníkom ukrajinskej armády a po zosadení proruskej vlády na Ukrajine sa stal jedným z aktivistov za sebaurčenie východných regiónov Ukrajiny. Po tom, ako ukrajinské vedenie začalo tzv. protiteroristickú operáciu proti DĽR a Luhanskej ľudovej republike (LĽR), sa Tolstych stal veliteľom pluku a zúčastnil sa na bojoch o Slaviansk a Ilovajsk a o letisko v Donecku. Niekoľkokrát bol terčom pokusov o atentát.

https://www.youtube.com/watch?v=K9k05CbXmqE


V októbri roku 2016 bol spáchaný atentát na ďalšieho z veliteľov proruských síl - Arsena Pavlova, známeho aj ako Motorola.

Kremeľ odmieta zodpovednosť za vraždu proruského separatistu


Kremeľ dnes kategoricky odmietol obvinenia o možnej účasti Ruska na vražde veliteľa pluku proruských povstalcov Michaila Tolstych, zvaného aj Givi.

"Absolútne jednoznačne odmietame obvinenia na adresu Ruska o možnej účasti (na vražde Tolstych). O tom nemôže byť ani reči," zdôraznil dnes na brífingu v Moskve hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Dodal, že "zjavne ide o pokus o destabilizáciu situácie v Donbase".

Peskov súčasne vyjadril nádej, že silám, "ktoré stoja za takýmito vraždami, sa nepodarí doviesť konflikt (v Donbase) k ďalšej eskalácii". Zdôraznil, že situácia na juhovýchode Ukrajiny "je aj bez toho napätá v súvislosti s agresívnym konaním ukrajinskej strany".

Hovorca tiež znova odmietol komentovať vyhlásenia amerického Pentagónu, že za obnovením ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny, ku ktorému došlo koncom januára, je Moskva.

TASR/KYJEV

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doneck

Dôležité udalosti