Havária v chemickej továrni v Nemecku spôsobilo ľudské zlyhanie

Po chemickej havárii v Porúrí zamorila ovzdušie kyselina sírová.
Zdroj: TASR

Viditeľný oblak sa rozšíril do vzdialenosti niekoľkých stoviek metrov.

Zlyhanie ľudského faktora, konkrétne fatálny omyl jedného zo zamestnancov chemičky Hamm, ktorý pri prečerpávaní z cisternovej lode nechtiac vpustil kyselinu chlorovodíkovú do zásobníka s 96-percentnou kyselinou sírovou, spôsobil dnešný ekologický poplach v nemeckom meste Oberhausen. Zásobník to totiž po chemickej reakcii praskol a došlo k úniku nebezpečných výparov do ovzdušia.

Informoval o tom Západonemecký rozhlas (WDR) s odvolaním sa na úradujúceho šéfa chemičky Axela Knaubera, ktorý materiálne škody vyčíslil na asi 1,5 milióna eur.
Okolnosti, ktoré viedli k úniku chemikálií, sú predmetom vyšetrovania kriminálnej polície.

ZDROJ: Twitter/Kathrin Migenda

Pohotovostné zložky uzavreli široké okolie miesta úniku a odporučili občanom, aby zostali doma a neotvárali okná. V blízkych štvrtiach Oberhausenu nepremávala verejná doprava a bol evakuovaný nešpecifikovaný počet ľudí. Pozastavená bola aj premávka na priľahlej železničnej trati, na neďalekej diaľnici a lodná doprava na kanáli Rýn-Herne.
Školáci i deti z materských škôl nemohli až do popoludňajších hodín vyjsť von.

Zdroj: TASR

Desať zamestnancov podniku Wirtschaftsbetriebe Oberhausen utrpelo zranenia, dvaja z nich sú kvôli podráždeniu dýchacích ciest v nemocnici. Celkovo vyhľadalo lekársku pomoc pre ťažkosti s dýchaním približne 150 ľudí.
Miesto úniku sa podarilo medzičasom utesniť.

Viditeľný oblak sa pohyboval severovýchodným smerom, hasiči sa ho snažili zneškodniť pomocou vodných diel, čo viedlo k výraznému zníženiu koncentrácie kyseliny.

OBERHAUSEN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti