EÚ poskytne 80 miliónov eur na zmiernenie hladomoru v Južnom Sudáne

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock/Riccardo Mayer

Humanitárna pomoc EÚ bude použitá na naplnenie najnaliehavejších potrieb obyvateľo.

Európska komisia (EK) dnes oznámila, že poskytne balíček núdzovej pomoci v hodnote 82 miliónov eur pre oblasti zasiahnuté hladomorom v Južnom Sudáne.
Komisia upozornila, že v Južnom Sudáne čelí hladomoru okolo sto tisíc ľudí, zatiaľ čo 40 percent populácie (4,9 milióna ľudí) potrebuje naliehavú humanitárnu pomoc.

"Kľúčové je, aby všetky strany (konfliktu v Južnom Sudáne) povolili humanitárnym organizáciám okamžitý a neobmedzený prístup, aby mohli poskytovať pomoc. V konečnom dôsledku treba umlčať zbrane, aby bolo možné obnoviť krajinu," uviedol vo vyhlásení pre médiá eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis.

Humanitárna pomoc EÚ bude použitá na naplnenie najnaliehavejších potrieb obyvateľov Južného Sudánu. Únia pomôže aj susedným krajinám vyrovnať sa s masívnym prílevom juhosudánskych utečencov.

Európska komisia od vypuknutia humanitárnej krízy v Južnom Sudáne v decembri 2013 poskytla už viac ako 381 miliónov eur na zlepšenie situácie v tejto krajine.

Financie EÚ sú určené na nákup potravinovej pomoci, zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, pitnej vody, hygienických potrieb ale aj poskytovanie vzdelávanie, núdzových prístreškov a ochrany pre najviac ohrozené skupiny obyvateľov.

BRUSEL/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sudán

Dôležité udalosti