Zahraničné

Rusko posudzuje žiadosti o ochranu občanov na Ukrajine

Ruskí voajci.jpg
Ruskí vojaci Zdroj: TASR

Ruská vojenská intervencia na Ukrajine sa vraj môže rozšíriť aj mimo Krymu.

Rusko posudzuje požiadavky mierumilovných občanov o ochranu na Ukrajine, uviedlo dnes ruské ministerstvo zahraničných vecí. Podľa agentúry Reuters ide o ďalší znak toho, že sa ruská vojenská intervencia na Ukrajine môže rozšíriť aj mimo Krymu.

Horná komora ruského parlamentu dala pred dvoma týždňami prezidentovi Vladimirovi Putinovi súhlas na nasadenie ozbrojených síl na ochranu etických Rusov a rusky hovoriacich občanov po zosadení prokremeľského prezidenta Viktora Janukovyča.

"Rusko dostáva množstvo výziev so žiadosťami o obranu od mierumilovných občanov. Tieto výzvy budú posudzované," uvádza sa vo vyhlásení rezortu ruskej diplomacie.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po piatkovom stretnutí s americkým rezortným partnerom Johnom Kerrym povedal, že Moskva "nemá a nemôže mať" plány na inváziu na východ Ukrajiny. Ministerstvo však súčasne uviedlo, že Rusko si vyhradzuje právo na ochranu svojich krajanov, pripomína Reuters.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v dnešnom vyhlásení zároveň uviedlo, že ukrajinskí militanti vrátane militantov z Pravého sektora, ukrajinského nacionalistického zoskupenia, pokračujú v nezákonnom konaní. 

V piatok prišli v ukrajinskom meste Charkov o život dvaja ľudia potom, čo militanti spustili paľbu na mierumilovných demonštrantov, ktorí vyjadrovali nesúhlas s novou vládou v Kyjeve, dodalo ministerstvo.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti