Prezidentská kandidátka Le Penová môže čoskoro prísť o imunitu europoslankyne

Francúzska prezidentská kandidátka a šéfka nacionalistickej strany Národný front Marine Le Penová.
Zdroj: TASR/AP

Po výbore musí tento krok definitívne schváliť europarlament.

Francúzska prezidentská kandidátka Marine Le Penová môže čoskoro prísť o imunitu europoslankyne. Výbor Európskeho parlamentu pre právne otázky totiž v utorok (28. 2.) pomerom hlasov 18:3 súhlasi so zrušením jej imunity. Toto rozhodnutie musí však ešte schváliť plénum EP.

Za iniciatívou odobrať jej imunitu je vyšetrovanie šéfky ultrapravicového Národného frontu v jej vlasti v súvislosti so zverejnením fotografií násilných činov džihádistov z Islamského štátu na jednej zo sociálnych sietí v roku 2015.

Rozširovanie záberov násilia je totiž vo Francúzsku trestným činom, ktorý možno potrestať až troma rokmi väzenia a pokutou 75-tisíc eur. Práve imunita Le Penovú zatiaľ chráni pred trestným stíhaním.

Kým samotná prezidentská kandidátka zatiaľ na rozhodnutie výboru europarlamentu nereagovala, podpredseda FN Florian Philippot sa vyjadril, že by sa hrôzy islamizmu mali prezentovať v rámci boja proti nemu.

Smutný utorok pre Le Penovú

Francúzsky najvyšší súd definitívne potvrdil oslobodzujúci verdikt v prípade ľavicového politika Jeana-Luca Mélenchona, ktorý čelil žalobe z ohovárania v súvislosti s výrokom v televíznom vysielaní z obdobia kampane pred prezidentskými voľbami v roku 2012. Mélenchon vtedy položil otázku: "Prečo si myslíte, že francúzsky ľud by mal byť jediný, ktorý chce mať na čele fašistku?"

Konštatoval, že výrok neprekročil hranice slobody prejavu a zamietol sťažnosť líderky ultrapravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penovej voči verdiktu odvolacieho súdu v Paríži z októbra 2015, informovala agentúra DPA.

Le Penová tak definitívne prehrala súdny spor s Mélenchonom, ktorý tak ako ona kandidoval na prezidenta aj v roku 2012. Tentoraz nich však prieskumy verejnej mienky dávajú podstatne väčšie šance na úspech práve Le Penovej, ktorá podľa nich môže dokonca zvíťaziť v prvom kole, no zrejme neuspeje v rozhodujúcom druhom kole.

BRUSEL, ŠTRASBURG/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Marine le penová

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.