Vyšetrovatelia sa zamerali na pozadie pilotov. Prečo odvrátili lietadlo od kurzu?

Boeing 777-200 s 227 cestujúcimi a 12 členmi posádky stále nenašli
Zdroj: SITA

Pred zmiznutí letu MH-370 niekto zámerne vypol všetky jeho komunikačné zariadenia.

Vyšetrovatelia skúmajú v nedeľu osobné, finančné, politické a náboženské pozadie oboch pilotov aj posádky malajského lietadla v snahe vyriešiť záhadu jeho zmiznutia. Pokúšajú sa zistiť, prečo by niekto na palube zámerne odvrátil lietadlo od kurzu a vypol všetky jeho komunikačné zariadenia.

Boeing s 239 osobami na palube z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z obrazoviek v sobotu nadránom asi hodinu po štarte, keď sa mal nachádzať nad Thajským zálivom. Pátranie neprinieslo ani po týždni žiadne stopy po stroji.

"Zatiaľ nevylučujeme žiaden motív," povedal zdroj blízky vyšetrovaniu, podľa ktorého komunikačné zariadenia boli zámerne vypnuté a zmiznutie lietadla s najväčšou pravdepodobnosťou nebola náhodná udalosť.

Radar malajzijského vojenského letectva zachytil zmenu trasy letu smerom na západ, pričom sa lietadlo z priestoru Juhočínskeho mora presunulo ponad Malajský polostrov k severnej časti Melackého prielivu. Posledná komunikácia s družicou sa uskutočnila na jednom z dvoch možných "koridorov".

Jeden z nich vedie zo severného Thajska smerom k hranici medzi Kazachstanom a Turkménskom, zatiaľ čo druhý spája Indonéziu s južným Indickým oceánom. Podľa predstaviteľov dopravcu Malaysia Airlines množstvo paliva postačovalo na približne osemhodinový let. Podľa jednej z teórií letel stroj smerom na juh k Indickému oceánu, kde mu došlo palivo a zrútilo sa do mora.

KUALA LUMPUR/SITA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti