Veľký smútok na Malte: Krajina prišla kvôli víchrici o svoj prírodný unikát

Azúrové okno.
Zdroj: Shutterstock/Ksenija Toyechkina

Vápencový oblúk ležiaci na ostrove Gozo patril na Malte k najnavštevovanejším turistickým atrakciám.

Populárny symbol Malty - skalný oblúk známy ako Azure Window (Azúrové okno) sa dnes pre silný vietor s dažďom zrútil do mora. Maltský premiér Joseph Muscat to označil za bolestnú stratu, uviedla spravodajská stanica BBC.

Erózia tohto skalného útvaru bola podľa štúdie z roku 2013 nevyhnutná, zrútenie mu však bezprostredne nehrozilo, napísal denník Times of Malta.

Vápencový oblúk ležiaci na ostrove Gozo patril na Malte k najnavštevovanejším turistickým atrakciám. Vznikol pred tisícročiami z dvoch zrútených vápencových jaskýň.

Zdroj: Twitter/eda

Azúrové okno sa objavilo aj vo viacerých filmoch a tiež v prvom diele obľúbeného amerického fantazijného seriálu Hra o tróny z produkcie televíznej stanice HBO. Okrem turistov, ktorí z oblúka často skákali do mora, je skalný útvar vyhľadávaný aj potápačmi.

Krehkosť tejto lokality poodhalilo ešte v januári rozbúrené more, vďaka ktorému sa z útvaru v jeho spodnej časti odlomil veľký kus. Maltské úrady sa následne rozhodli zaviesť zákaz a tiež pokutovať ľudí, ktorí po oblúku (resp. moste) budú prechádzať, aby tak predišli jeho ďalšiemu rozpadu.

Ostrov Gozo zasiahli v uplynulých dvoch dňoch silné víchrice, vďaka ktorým bola na niekoľko hodín pozastavená aj trajektová doprava medzi ním a ostrovom Malta.

VALLETA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Malta

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.