Dokumenty sprístupnené WikiLeaks zaujali aj nemeckú prokuratúru

WikiLeaks - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Vzťahy medzi Berlínom a Washingtonom ovplyvnili už sledovacie praktiky americkej Národnej bezpečnostnej agentúry, ktoré odhalil Snowden.

Nemecká prokuratúra preveruje správu zverejnenú v utorok platformou WikiLeaks, ktorá naznačuje, že americká Ústredná spravodajská služba (CIA) využívala konzulát Spojených štátov vo Frankfurte nad Mohanom ako základňu pre hakerov pracujúcich v utajení.

Skúmanie písomností, ktoré predstavujú najväčší únik informácií v dejinách CIA, označila spolková prokuratúra v stredajšom vyhlásení za bežný postup. Doplnila, že v prípade vzniku podozrenia z "konkrétneho zločinu spáchaného určitou osobou" môže byť začaté predbežné vyšetrovanie.

Hovorca nemeckého ministerstva zahraničných vecí Sebastian Fischer informoval, že nemecké orgány sa snažia overiť pravosť údajných dokumentov CIA zverejnených WikiLeaks. Dodal, že "sa ešte len uvidí", aké budú ďalšie kroky.

Vzťahy medzi Berlínom a Washingtonom ovplyvnili už sledovacie praktiky americkej Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktoré odhalil bývalý spolupracovník tejto inštitúcie Edward Snowden. Neskôr však vyšlo najavo, že Nemecko s NSA čiastočne spolupracovalo.

Tisíce dokumentov, ktoré najnovšie sprístupnila platforma WikiLeaks, odhaľujú spôsoby využívané CIA na prenikanie do elektronických zariadení, ako sú smartfóny, počítače alebo televízory, ktoré môžu následne slúžiť na sledovanie ich používateľov. Aj keď americká vláda ani samotná CIA nechcú potvrdiť pravosť tohto materiálu, experti ho zhodnotili ako dôležitý a dôveryhodný.

BERLÍN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti