Zadržaného po hrozbe útoku v Essene prepustili, druhého vypočúva polícia

Nákupné centrum v Essene strážila v sobotu polícia.
Nákupné centrum v Essene strážila v sobotu polícia. Zdroj: TASR/AP

Polícia neuviedla ani to, akým spôsobom by mala táto dvojica súvisieť s údajným plánovaným teroristickým útokom na nákupné stredisko v Essene.

Jedného z dvoch zadržaných mužov v súvislosti s teroristickou hrozbou v meste Essen na západe Nemecka ešte v sobotu večer po vypočutí prepustili. Oznámila to dnes tamojšia polícia.

Druhého z dvojice stále vypočúva polícia a preveruje predmety zhabané z jeho bytu, dodali vyšetrovatelia bez uvedenia bližších podrobností.


Polícia neuviedla ani to, akým spôsobom by mala táto dvojica súvisieť s údajným plánovaným teroristickým útokom na nákupné stredisko v Essene. Tento objekt v sobotu polícia na celý deň zatvorila. Existovali totiž náznaky, že stredisko, ktoré sa nachádza v blízkosti centra mesta, sa stane terčom útoku teroristov.

Za týmto plánom - útočiť v Essene - má podľa vyšetrovateľov stáť Nemec, ktorý bol v Sýrii na výcviku u džihádistickej skupiny Islamský štát (IS).

Bezpečnostné zložky pre agentúru DPA uviedli, že tento muž elektronicky komunikoval s viacerými osobami z Essenu, aby dohodol realizáciu tohto útoku.

Množstvo policajtov zo spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko - nasadených na sobotu do tejto regionálnej metropoly - medzičasom z Essenu odvolali.

Veľké nákupné centrum na námestí Limbecker Platz bolo v sobotu z dôvodu teroristickej hrozby celý deň zatvorené. V nedeľu nebýva toto zariadenie pre verejnosť, v súlade so svojím prevádzkovým poriadkom, otvorené pravidelne.

Nemecko sa v priebehu minulého roka stalo pre džihádistov zo skupiny Islamský štát (IS) významnejším cieľom ako predtým, vyplýva z nedávneho vyjadrenia najvyššieho predstaviteľa nemeckého Spolkového úradu pre ochranu ústavy (BfV) Hansa-Georga Maassena.

Podľa neho sa Nemecko pri výbere cieľov IS posunulo podstatne vyššie. Ohrozenie krajiny zostáva naďalej vysoké.

ESSEN/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Do Poľska prišlo cez hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska celkovo už 3.416.000 ľudí.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.