Zahraničné

Malaysia Airlines: Vyšetrovatelia preverujú aj samovraždu kopilota alebo kapitána

Po lietadle malajzijských aerolínií nie je ani stopy
Zdroj: SITA

Po stroji aerolínií Malaysia Airlines, na palube ktorého sa viezlo 239 ľudí, niet ani stopy.

Posledné slová z nezvestného malajzijského dopravného lietadla povedal riadiacemu stredisku letovej prevádzky v Malajzii druhý pilot Farík Abdul Hamíd (27). Na tlačovej konferencii to v pondelok uviedol riaditeľ malajzijských aerolínií. Vyšetrovatelia pritom uvažujú, že jedným z možných vysvetlení zmiznutia stroja môže byť samovražda kopilota alebo kapitána Zaharího Ahmada Šacha (53). Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

Zdroj: SITA
Druhý pilot povedal 8. marca rozvážne, ale neformálne pozemnej kontrole: "V poriadku, dobrú noc." Po stroji aerolínií Malaysia Airlines, na palube ktorého sa viezlo 239 ľudí, odvtedy niet ani stopy. Vyšetrovatelia sú čoraz viac presvedčení, že lietadlo odklonil tisícky míľ od pôvodného kurzu niekto, kto mal hlboké znalosti o Boeingu 777-200ER a o komerčnej navigácii.

Riaditeľ aerolínií Ahmad Džauharí Jahjá uviedol na pondelňajšej tlačovej konferencii, že automatický systém sledovania lietadla (ACARS) bol vypnutý, ale nie je jasné, kedy presne.
Ďalšími možnými vysvetleniami, prečo lietadlo zmizlo, je únos alebo sabotáž.

Zdroj: SITA
Pátranie má bezprecedentné rozmery: zúčastňuje sa na ňom 26 krajín a pokrýva oblasť od pobrežia Kaspického mora na severe až dolu po južnú časť Indického oceánu. Lietadlo štartovalo v malajzijskej metropole Kuala Lumpur a malo letieť do čínskeho Pekingu.

KUALA LUMPUR, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti