Novinári otvárajú staré rany: Tehotenský test zabíjal a spôsoboval postihnutie

Deti zomierali a rodili sa postihnuté.
Zdroj: TV Markíza

Primodos predpisovali lekári britským ženám v 60. a 70. rokoch minulého storočia.

Stovky novorodencov zomreli a ďalšie tisícky sa narodili s hendikepom len pre to, že farmaceutická firma zrejme urobila chybu. Britskí novinári otvárajú staré rany. Snažia sa dokázať, že tehotenstký test, ktorý dávali lekári ženám v 60. rokoch minulého storočia, mal katastrofálne nežiaduce účinky. V Nemecku podávali liek s rovnakým zložením ženám, ktoré chceli potratiť.

Scherry (47) sa narodila s poškodením mozgu, tento senior má nevyvinuté dolné končatiny a bábätká, na ktoré sa práve pozeráte, sa nedožili ani prvých narodenín. Všetkých spája jedno a to isté - Ich matkám predpísal lekár na tú dobu moderný tehotenský test - Primodos - čo boli v podstate dve tabletky na hormonálnej báze. Ak po ich užití ženy dostali menštruáciu, znamenalo to, že tehotné nie sú. Ak krvácať nezačali, bol to signál, že čakajú dieťa.

„Keď bola moja matka tehotná po prvý raz a dali jej Primodos, narodila sa jej dcérka Sherry - je hluchonemá a nevidí na jedno oko. Keď dostala Primodos druhýkrát, potratila. Neskôr, tiež po Primodose, sa jej narodil synček s vrodenou chorobou srdca, s ráštepom a deformáciou močových ciest," opísala účinky lieku Lorraine Normanová.

Lorraine Normanová je najmladšia a jediná zo súrodencov, ktorá sa narodila zdravá. Pripisuje to tomu, že v čase, keď ju matka čakala, sa už Primodos nepoužíval. Je jednou z tých Britov, ktorí sa odmietajú zmieriť s názorom, že sa to stalo už dávno, ťažko sa to dokazuje a nikomu to zdravie ani život nevráti. Spolu s ďalšími poškodenými sa obrátila na reportérov Sky News. Tí urobili vlastné vyšetrovanie a oslovili aj expertov.


„Je to šokujúce, ale ten liek nikdy neprešiel testovaním. Netestovali ho ani na zvieratách a hneď ho podávali ľuďom," vysvelil odborník z Inštitútu medicínskych vied John Abraham.

Primodos predpisovali lekári britským ženám v 60. a 70. rokoch minulého storočia. Až keď sa začali objavovať prvé pochybnosti o jeho účinkoch, z lekární test zmizol. Mnohí experti potom robili výskum na vlastnú päsť a podľa Sky news odhadli, že tehotné ženy, ktoré ho užili, mali riziko 5:1, že sa im narodí postihnuté dieťa. Ich spisy však niekto zničil a dnes už neexistujú. Britskí reportéri preto nechali Primodos riadne otestovať. Tento vedec ho podával rybám. Ich potomkovia majú vážne hendikepy - napríklad pokrivenú chrbticu.

„Ženám by som taký liek nikdy nedal. Je v ňom veľké množstvo progesterónu," povedal doktor Neil Vargesson.

Primodos vyrábala nemecká farmaceutická firma Schering, ktorú dnes vlastní Bayer a ten britskej televízii poskytol len krátke stanovisko opierajúce sa o to, že liek vyrábali v súlade s vtedajšími predpismi a zákonmi. Sky news ho spolu so svojími zisteniami teraz predkladá parlamentu a celý prípad posúva aj súdom. Mnohé rodiny dúfajú, že sa konečne dočkajú odpovede na otázku, ktorá ich máta už vyše 50 rokov.

„Stále sa pýtam prečo. Prečo museli matky a ich deti trpieť," dodala zúfalá matka, ktorá prišla o dieťa Lynda Ramseyová.

LONDÝN/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti