Zahraničné

Ľudstvo čakajú vojny o zdroje pre klimatické zmeny

Ilustračné foto.
Zdroj: Shutterstock.com

Štúdia nie je veľmi optimistická.

Medzivládny panel pre zmeny klímy v nasledujúcich dňoch zverejní druhú časť správy o klimatických zmenách, ktorá nie je veľmi optimistická. Zem čakajú ozbrojené konflikty vyvolané globálnym otepľovaním, nedostatkom potravín a stratou unikátnych ekosystémov. Píše idnes.cz.

Správa vyjde koncom marca. S predstihom ale zverejnili niekoľko kľúčových oblastí, ktorý sa do konca tohto storočia globálne otepľovanie dotkne. 

Zdroj: Shutterstock.com

1. Pobrežné a nízko položené oblasti

Vzostup hladiny morí a oceánov je v súvislosti s globálnym otepľovaním jednou z najdiskutovanejších tém. Do konca tohto storočia spôsobí zaplavenie pobrežných častí a s tým spojené zabratie území najmä vo východnej, juhovýchodnej  a južnej Ázii. So záplavami je spojená aj erózia pôdy a masívne zosuvy.

Klimatológovia počítajú s nárastom morskej hladiny o 26 až 55 centimetrov pri miernejšom scenári. Najkritickejšia predpoveď znie, že sa hladina zdvihne o 45 až 82 centimetrov.

2. Zaistenie dodávok potravín

Podľa najmiernejšieho scenára nárastu koncetrácie skleníkových plynov sa povrch Zeme za sto rokov (presnejšie pre roky 2081-2100) oteplí o 0,3 až 1,7 stupňa Celzia. Podľa najpesimistickejšieho scenára sa oteplí o 2,6 až 4,8 stupňov. Stačí pritom jeden stupeň a hospodárstvo pocíti negatívny dopad na pestovanie kľúčových plodín, ako sú pšenica, ryža či kukurica.

Klimatické zmeny tak znížia výnosy z pestovania týchto plodín o dve percentá za každé desaťročie. Dopyt  do roku 2050 porastie o 14 percent každých desať rokov. Výsledkom môže byť prehĺbenie potravinovej krízy v rozvojových krajinách.

3. Zdroje pitnej vody

Zvýšená koncetrácia skleníkových plynov a na ne naviazaný rast teplôt bude mať za následok vysychanie vodných zdrojov najmä v subtropických oblastiach. Do veľkých problémov sa dostanú krajiny, ktoré majú už teraz problémy s vodou. Úbytok vodných plôch v týchto oblastiach pocítia aj zvieratá. IPCC preto varuje aj pred vymieraním druhov závislých od vodných plôch.

4. Ľudské zdravie

Mimo chorôb a zdravotných problémov súvisiacich s vyššie uvedeným nedostatkom potravín a pitnej vody bude v niektorých svetových oblastiach hroziť väčšie riziko požiarov a horúčav. Pokiaľ sa v nasledujúcich rokoch nezvýšia investície do kompenzačných opatrení, zvýši sa počet podvyživených detí do veku päť rokov na 20 až 25 miliónov, čo je 17 až 22 percent všetkých detí tohto veku.

5. Bezpečnosť

Klimatické zmeny sa dotýkajú tiež politiky. Logika je pritom jednoduchá - rast teplôt, vzostup hladiny morí a nedostatok zdrojov povedie k ozbrojeným konfliktom. Tým však problémy neskončia. Mnoho ľudí sa totiž pokúsi pre nedostatok pitnej vody a potravín presídliť do iných krajín, čo môže viesť k vlnám nepokojov voči imigrantom.

Rivalitu medzi štátmi môže zapríčiniť topenie ľadovcov a s tým súvisiaca zmena migračných trás rýb, čo môže viesť k sporom medzi zemami závislými od rybolovu.

6. Strata unikátnych ekosystémov

K ich vykoľajeniu stačšia aj nepatrné výkyvy teplôt. Skazu tak môžu zažiť pobrežné ekosystémy na severozápade Škótska, rovnako aj populácia ľadových medveďov. Klimatológovia varujú, že obnovenie takto poničených ekosystémov je nevratné.

USA/ TVNOVINY.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.