Albínske deti unikli pred smrťou. Znetvorili ich pre povery

Deti zostanú dva mesiace v nemocnici Shriners vo Philadelphii, kde sa o nich postarajú lekári.
Zdroj: Reuters

V Tanzánii totiž kupujú časti ich tela čarodejníci.

Už sa nemusia báť, ale poznačené budú na celý život. Do Spojených štátov dorazili štyri deti, ktoré sa narodili ako albíni a vo svojej rodnej krajine ich prenasledovali a doslova lovili pre netradičný vzhľad. Informuje Reuters.

Na medzinárodnom letisku J. F. Kennedyho ich privítala zakladateľka Global Medical Relief Fund (GMRF) Elissa Montant, ktorá sa teraz postará o ich pobyt a rehabilitáciu.

Newyorská organizácia sa stará o deti z celého sveta, ktoré boli zranené pri konfliktoch alebo katastrofách. Mnohé z detí potrebujú napríklad protézy. Týka sa to najmä malých albínov z Tanzánie, kde rozhodne nie sú v bezpečí.

V tejto krajine je veľký dopyt po ich častiach tela, ktoré využívajú čarodejníci. Ľudia veria, že albíni sú duchovia a prinášajú smolu.

Na letisko dorazil aj 15-ročný Emmanuel Rutema, ktorý veľmi ťažko komunikuje. Útočníci mu odsekli jednu ruku, prsty na druhej ruke a snažili sa mu vytrhnúť jazyk a zuby. V Spojených štátoch dostane nové rameno.

Medzi zachránenými deťmi je aj osemročný Baraka Lusambo, Mwigulu Mages (14) a Pendo Noni (17). Deti navštevujú internátnu školu a žijú v takzvaných bezpečných domovoch v Tanzánii. Na verejnosti sa veľmi neukazujú, pretože ich to desí. "Sú traumatizovaní. Neveria nikomu," povedala sociálna pracovníčka Ester Rwela.

Deti zostanú dva mesiace v nemocnici Shriners vo Philadelphii, kde sa o nich postarajú lekári.

Albinizmus je vrodená porucha, ktorá postihuje jedného z 20-tisíc ľudí. Albínom chýba pigment v pokožke, vlasoch aj očiach. Najčastejšie sa takýto ľudia rodia v subsaharskej Afrike. V Tanzánii postihuje jedného z 1400 ľudí.

Podľa predstaviteľov OSN zabili vo východnej časti Afriky v rokoch 2000 až 2015 najmenej 75 albínov. Ide však len o zlomok nahlásených prípadov, pretože väčšina z nich príde o život počas tajných rituálov vo vidieckych oblastiach.

Časti tela albínov sa stali predmetom lukratívneho obchodu. Za končatiny ponúkajú na trhu 2000 dolárov, za mŕtvolu albína 75-tisíc dolárov.


USA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti