Sturgeonová oficiálne požiadala Mayovú o druhé škótske referendum

Premiérky Veľkej Británie a Škótska - Theresa Mayova a Nicola Sturgeonová.
Zdroj: TASR/AP

V prvom plebiscite z roku 2014 sa proti nezávislosti Škótska vyslovilo 55 percent voličov.

Škótska premiérka Nicola Sturgeonová zaslala dnes britskej premiérke Therese Mayovej list, v ktorom ju požiadala o povolenie na vypísanie druhého referenda o nezávislosti Škótska.

Škótsky parlament odhlasoval Sturgeonovej plán na druhé referendum v utorok. V prvom plebiscite z roku 2014 sa proti nezávislosti Škótska vyslovilo 55 percent voličov.

Sturgeonová, ktorá stojí na čele Škótskej národnej strany (SNP), sa posťažovala, že jej úsilie o kompromis ohľadne odchodu Británie z Európskej únie sa stretlo s neústupnosťou Mayovej konzervatívneho kabinetu.

Škótska premiérka tvrdí, že druhé referendum je nutné, pretože tzv. brexit - najmä Mayovej plán na stiahnutie sa z jednotného trhu EÚ - poznačí vzťahy Škótska s Britániou a Európou, a to proti jeho vôli. Mayová uviedla, že druhé referendum bude "rozvratné a spôsobí obrovskú ekonomickú nestabilitu v tom najhoršom možnom čase".

Vo vlaňajšom historickom hlasovaní o brexite sa vyše 60 percent Škótov vyslovilo za zotrvanie v EÚ, zatiaľ čo voliči vo zvyšných častiach Británie odchod krajiny z bloku podporili podielom 52 percent.

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Škótsko

Dôležité udalosti