Zahraničné

Spokojnosť s politikou Putina je podľa prieskumu najmenšia od roku 2000

Vladimír Putin a novinári
Zdroj: SITA

Ešte stále mu však môže mnoho svetových lídrov závidieť,

Rastúce ceny a celkový hospodársky útlm v Rusku sa podpísali pod najnižšiu úroveň spokojnosti s politikou prezidenta Vladimira Putina za ostatných vyše 13 rokov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý minulý mesiac uskutočnila ruská agentúra Levada.
Prieskum nezávislého inštitútu podľa agentúry Reuters ukázal, že v novembri vyslovilo spokojnosť s výkonom vlády prezidenta Putina 61 percent respondentov, pričom v októbri to bolo 64 percent oslovených. Najnižšia spokojnosť s vládou sa v tomto roku ukázala v januári, keď bola na úrovni 62 percent.

Zdroj: SITA
Hoci hodnotenie by podľa Reuters mohlo mnoho svetových lídrov Putinovi závidieť, bola v novembri spokojnosť s ním najnižšia od júna 2000, keď začínal v najvyššej funkcii svoje prvé funkčné obdobie.

"Vo svetle neustále sa zvyšujúcich cien vidí mnoho ľudí malú nádej na pozitívnu zmenu hospodárskej situácie," konštatoval podľa Reuters zástupca riaditeľa agentúry Levada Alexej Graždankin.

Putinova obľuba prekročila 70 percent vo väčšine prieskumov počas sledovaného obdobia jeho prvých dvoch funkčných období v rokoch 2000-2008, pričom niekedy prekročila aj 80 percent.

Od zvolenia na šesťročné funkčné obdobie v roku 2012, po prestávke vo funkcii premiéra v predošlých rokoch, má prezident Putin problémy oživiť ekonomiku v uplynulom období poháňanú najmä vysokými cenami ropy a zemného plynu. Ruský rubeľ dosiahol minulý týždeň svoje štvorročné minimum, inflácia sa pohybuje nad očakávanou úrovňou, pričom ministerstvo hospodárstva značne znížilo prognózu rastu HDP na obdobie rokov 2013-2015, píše Reuters.

MOSKVA, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Útok na námorné veliteľstvo na Kryme si vyžiadal desiatky zranených a niekoľko obetí, tvrdí Ukrajina.

Medzi nimi boli aj vysokopostavení ruskí námorní velitelia. Išlo o budovu veliteľstva ruskej Čiernomorskej flotily v meste Sevastopol. K útoku došlo počas stretnutia ruského námorného vedenia v piatok (22. 9.).

Krátka správa

Požiar továrne na Taiwane si vyžiadal najmenej 5 mŕtvych a viac ako 100 zranených.

Oheň v továrni na výrobu golfových loptičiek na juhu Taiwanu sprevádzali výbuchy. Päť ľudí je stále nezvestných. Medzi mŕtvymi sú aj traja hasiči. Nezvestní sú štyria robotníci a jeden hasič.