Zadržaní v súvislosti s útokom v Petrohrade mohli plánovať i iné atentáty

Obete výbuchu v petrohradskej stanici metra Technologický inštitút.
Zdroj: TASR/AP

V dôsledku výbuchu vo vagóne metra prišlo o život 14 ľudí a vyše 50 utrpelo zranenia.

Medzi zadržanými v súvislosti s pondelkovým teroristickým útokom v Petrohrade môžu byť aj osoby, ktoré mali spáchať samovražedný atentát. Informovala o tom dnes rozhlasová stanica Echo Moskvy s odvolaním sa na vyšetrovateľov výbuchu nálože nastraženej vo vozni metra. Útok si vyžiadal 14 obetí na životoch a desiatky zranených.

Ruský denník Kommersant napísal, že teroristický útok sa zrejme nemal odohrať len v petrohradskom metre. Vyšetrovatelia predpokladajú, že komplici samovražedného atentátnika Akbaržona Džalilova mali v úmysle aktivovať po jeho čine ďalšie nálože, zrejme na miestach, kde sa zhromažďuje veľa ľudí. Zdroje Kommersantu ako príklad uviedli smútočné zhromaždenia, ktoré sa konali v blízkosti staníc metra, kde došlo v pondelok k útoku.

Podľa vyšetrovateľov Džalilov mal pri sebe v pondelok dve výbušné zariadenia - jedno pre seba a druhé pre komplica. Ten však na dohodnuté miesto neprišiel, a tak Džalilov nechal nálož na stanici Námestie povstania, kde následne nastúpil do metra. Zdroj pre Kommersant uviedol, že zatiaľ ide len hypotézy, ktoré bude treba preveriť.

Podľa Echa Moskvy ruské súdy budú dnes rozhodovať o vzatí ôsmich osôb zadržaných vo štvrtok v súvislosti s podozrením zo spoluúčasti na teroristickom útoku v petrohradskom metre do väzby. Šesť bolo zadržaných v Petrohrade, ďalšie dve v Moskve. Väčšina z nich sú etnickí Uzbeci, teda rodáci samovražedného atentátnika Džalilova.

Vyšetrovatelia prehľadali aj byt na východe Petrohradu, ktorý zadržaní používali ako dielňu na výrobu bômb a sklad zbraní. Polícia tam našla a zhabala výbušné zariadenie pripravené na použitie. Ukryté bolo do nádoby od hasiaceho prístroja. Išlo o zariadenie podobné tomu, aké bolo v pondelok nájdené a včas zneškodnené na stanici metra Námestie povstania.

MOSKVA/PETROHRAD/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Petrohrad

Dôležité udalosti