Saské mesto Freiberg zaslalo Merkelovej účet za utečencov

Nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Zdroj: TASR

Starosta Freibergu Sven Krüger zaslal účet na 736.200 eur spojený s integráciou 1700 utečencov priamo kancelárke.

Nemecké mesto Freiberg zaslalo úradu spolkovej kancelárky Angely Merkelovej účet za náklady, ktoré samospráve vznikli v súvislosti s utečencami prijatými v minulom roku.

Starosta Freibergu Sven Krüger zaslal účet na 736.200 eur spojený s integráciou 1700 utečencov priamo kancelárke, uviedol hovorca spolkovej krajiny Sasko pre dnešné vydanie denníka Freie Presse.

"Kancelárka opakovane prisľúbila, že nedôjde k nárastu daní ani požičiavaniu na financovanie (riešenia) utečeneckej krízy a že rozpočty miestnych samospráv nebudú dodatočne zaťažované," povedal sám Krüger pre spravodajský portál týždenníka Focus.
Freiberg, mesto s takmer 42.000 obyvateľmi ležiace neďaleko hranice s Českou republikou, prijal pomerne veľký počet utečencov.

"Momentálne tu s nami žije 1700 žiadateľov a azyl a uznaných utečencov. To predstavuje štyri percentá našich obyvateľov na rozdiel od približne jedného percenta v celom Nemecku," uviedol Krüger.

Dodal, že táto záležitosť preňho nie je primárne o peniazoch, ale zdôraznení potrebu otvorenej a úprimnej diskusie o záťaži utečeneckej krízy pre miestne samosprávy.

LIPSKO/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sasko

Dôležité udalosti