Násilné vyvlečenie pasažiera z lietadla má trpké dozvuky

Násilné vyvlečenie pasažiera z lietadla
Zdroj: TV Markíza

Sociálnymi sieťami sa šíria kritické reakcie a výzvy na bojkot. Niektorí dokonca žiadajú rezignáciu vedenia.

Násilné vyvlečenie pasažiera z lietadla má trpké dozvuky. I keď sa za celý incident osobne ospravedlnil výkonný riaditeľ spoločnosti, táto katastrofálna reklama firme výrazne poškodila. Hrozí jej bojkot aj prepad akcií.

Davida Daa (69) vyvliekli z lietadla spoločnosti United Airlines násilím. Posádka totiž potrebovala uvoľniť štyri miesta. Doktor, pôvodom z Vietnamu, však odmietol prijať ponúkanú kompenzáciu a letieť neskorším lietadlom. Doteraz sa lieči v Chicagskej nemocnici.

Výkonný riaditeľ amerických aeroliniek sa najprv zastával svojich zamestnancov. V liste im odkázal, že sa pasažier správal nebezpečne a agresívne. Po vlne kritiky z celého sveta už svoju rétoriku otočil.

„Je to znepokojujúca udalosť pre nás všetkých. Ospravedlňujem sa za to, že sme pasažierom nevyšli v ústrety," uviedla vo vyhlásení spoločnosť.

Riaditeľ sľúbil zákazníkom, že sa nič podobné už nikdy nezopakuje. Pre mnohých však jeho reakcia prichádza neskoro. Niektorí dokonca hovoria o deštrukčnej reklame.

„To je tá najhoršia reakcia krízového marketingu, akú som kedy videl," myslí si odborník na letectvo George Hobica.


Sociálnymi sieťami sa šíria kritické reakcie a výzvy na bojkot. Niektorí dokonca žiadajú rezignáciu vedenia.

„Pre poskytovateľa služieb je takéto správanie neakceptovateľné," myslia si ľudia.

Letecký expert však upozorňuje, že pasažier nie je v podobných situáciách v práve.

„Cestujúci nemal právo zostať na palube. Skutočne! Aerolinky majú právo prikázať pasažierom opustiť palubu lietadla, ak mu to kompenzujú. Hlavné slovo má kapitán a vy ho musíte poslúchať," vysvetlil Joe Schwieterman.

A prečo celá nepríjemná situácia vznikla? Letecké spoločnosti bežne predajú na svojich letoch viac leteniek ako je miest. Rátajú totiž s tým, že niektorí cestujúci nenastúpia na palubu. Spoločnosti United Airlines však takéto nešťastné riešenie situácie môže vyjsť poriadne draho. Jej hodnota na trhu včera klesla o približne 800 miliónov dolárov.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme United airlines

Dôležité udalosti