Sprísnené kontroly na schengenských hraniciach: Vodiči strávili na hraniciach celý deň

Sprísnené kontroly na schengenských hraniciach: Vodiči strávili na hraniciach celý deň
Zdroj: TV Markíza

Európska únia zaviedla prísnejšie kontroly na všetkých vonkajších hraniciach Schengenu.

Najhoršie scenáre sa naplnili. Sprísnené kontroly na schengenských hraniciach spôsobili vodičom počas sviatkov obrovské problémy. Niektorí vraj na hraniciach strávili aj celý deň.

V piatok sa na slovinsko-chorvátskych hraniciach tvorili aj 15-kilometrov dlhé kolóny. Tisíce vodičov, ktorí sa vracali domov a alebo cestovali na dovolenku počas veľkonočných sviatkov, tak uviazlo. Slovinská polícia totiž podľa nových pravidiel musí od minulého týždňa kontrolovať každého cestujúceho.

Európska únia zaviedla prísnejšie kontroly na všetkých vonkajších hraniciach Schengenu. Polícia skenovaním dokumentov zisťuje, či sú platné a či nie sú kradnuté. Brusel chce aj takýmto spôsobom bojovať proti terorizmu.

„Toto sa deje len na týchto hraniciach. Prešli sme dnes piatimi krajinami, Francúzskom, Talianskom, Nemeckom, doteraz sme ale nemali žiaden problém. Nikto nemá toľko času, aby tu mohol stráviť celý deň," povedal Mansour, vodič z Francúzska.

„Ak by sme nezaviedli tieto pohraničné kontroly, ostatní by Slovinsko spochybňovali, či je schopné brániť vonkajšiu schengenskú hranicu. Samozrejme, že nikto by teraz nechcel, aby túto hranicu presunuli do Rakúska či Talianska," povedal slovinský premiér Miro Cerar.


SLOVINSKO/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kontrola

Dôležité udalosti