Spod trosiek sa ozýva zúfalé volanie o pomoc. Nikto však neprichádza

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Zemetrasenie s magnitúdou 7,8 zasiahlo Turecko a susednú Sýriu v pondelok skoro ráno, zvrhlo tisíce budov vrátane mnohých bytových domov, zničilo nemocnice a tisíce ľudí zostali bez domova.

Celkový počet obetí v Turecku vzrástol na 3419 mŕtvych a 20.534 ranených. Na sýrskej strane hraníc je zatiaľ potvrdených 1602 úmrtí. Celkový počet obetí na životoch sa tak vyšplhal na 5021.

Vládnu obavy, že počet obetí ešte neúprosne stúpne, pričom predstavitelia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) odhadujú, že mŕtvych môže byť až do 20 000.

Prečítajte si tiež:

​Ľudia kričia, nikto neprichádza

Teplota sa blížila k bodu mrazu, keď sa spustil dážď a v meste nebola elektrina ani palivo. Mrazivé zimné počasie brzdilo pátranie počas noci. Pod hromadou trosiek v juhotureckej provincii Hatay bolo počuť ženský hlas volať o pomoc. Neďaleko ležalo bez života telo malého dieťaťa, informuje Reuters.

„Vydávajú zvuky, ale nikto neprichádza. Sme zničení, sme zničení. Môj Bože... Volajú...,“ povedal v reportáži pre Reuters jeden z obyvateľov.

Kričia, aby ich zachránili. „Ale my ich nemôžeme zachrániť. Ako ich zachránime? Od rána neprišiel nikto,“ plakal v daždi zúfalý Deniz a zalamoval rukami.

Prečítajte si tiež:

​Rodiny spali v autách zoradených v uliciach. Ayla, ktorá stála pri hromade trosiek na mieste, kde kedysi stála osemposchodová budova, prišla v pondelok do mesta Hatay z Gaziantepu hľadať svoju matku. V ruinách pracovalo päť alebo šesť záchranárov z istanbulského hasičského zboru.

„Zatiaľ nikto neprežil. Prišiel pouličný pes a v určitom bode dlho štekal, bála som sa, že by to mohla byť moja mama. Bol to však niekto iný,“ povedala.

Zapla svetlá na aute, aby pomohla záchrannému tímu. „Zatiaľ vytiahli len dve telá, nikto neprežil,“ dodala Ayla.

​V Kahramanmaras, severne od mesta Antakye, sa rodiny zhromaždili okolo ohňov a zabalili sa do prikrývok, aby zostali v teple.

„Sotva sme sa dostali z domu,“ povedal Neset Guler, ktorý sa túlil so svojimi štyrmi deťmi.

„Naša situácia je katastrofa. Sme hladní, smädní. Je to mizerné,“ dodal.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín zo 6.2. o ničivom zemetrasení v Turecku a Sýrii:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti