Zábery, ktoré nenechajú nikoho chladným. V zrútenom dome v Sýrii objavili dievčatko po krk zasypané sutinami

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Bojujú proti času, sutinám, fyzikálnym zákonom a najmä proti smrti. Členovia dobrovoľníckej skupiny Biele helmy v Sýrii počas mrazivej noci na utorok vlastnými rukami prehrabávali trosky tisícov domov a hľadali ľudí, ktorí prežili pondelkové ničivé zemetrasenie a následnú sériu dotrasov.

Pomôžte spolu s nami cez darovací formulár

Sýrski dobrovoľníci už dlhé roky nahrádzajú služby zlyhávajúceho štátu, s vyslobodzovaním ľudí zo zrútených domov majú bohaté skúsenosti. Každý úspech, keď sa im podarí niekoho zachrániť, je dôvodom na oslavu, na tie však v tejto mimoriadne ťažkej situácii nie je čas.

„Boh je najväčší,“ ozývalo sa nad troskami domu v sýrskom meste Jindires, ktoré ovládajú povstalci. V zrútenom dome sa im práve podarilo nájsť dievčatko, ktoré bolo až po krk úplne zasypané sutinami. Z tváre pokrytej prachom sa na nich pozerali veľké vystrašené oči.

„Je tu s nami tvoj otec, neboj sa. Noor, prosím pozri sa na mňa. Je tu tvoj otec, hovor s ním. Vďaka bohu, že ťa ochránil,“ upokojoval dievčatko dojatým hlasom dobrovoľný záchranár.

Prečítajte si tiež:

​Pri pohľade na miesto, kde sa dieťa nachádzalo, bolo obrovským šťastím, že neutrpelo žiadne vážne zranenia. Všade naokolo sa nachádzali obrovské niekoľkotonové kusy betónu, z ktorých trčali železné roxory.

Záchranár, opatrne v rukaviciach postupne odstránil sutiny, ktoré dievčatko uväznili až kým bolo bezpečné ho z trosiek vytiahnuť. Práve takéto momenty dávajú vyčerpaným dobrovoľníkom silu ďalej pokračovať aj napriek obrovskej únave.

Tým sa však povzbudivé správy neskončili. Približne v rovnakom čase objavili Biele helmy o pár domov ďalej ďalšie preživšie dieťa. Išlo o približne 10-ročného chlapca, ktorý zostal uväznený v asi pol metra širokej medzere pod spadnutým múrom.

Mnohé domy boli poškodené už pred zemetrasením

Záchranárske práce po zemetrasení v Turecku a Sýrii komplikujú dotrasy aj nepriaznivé počasie. Najhoršia situácia je však v sýrskej provincii Aleppo, v ktorej dlhé roky zúrila vojna a záchranné zložky sú stále personálne poddimenzované.

​Zemetrasenie prišlo v noci a ľudí zastihlo počas spánku. Aj preto mnohí nestihli ujsť z domov a zostali pochovaní zaživa. Mnohé z budov navyše boli poškodené ešte v dôsledku bombardovania počas najväčších bojov v sýrskom konflikte, a tak pre narušenú statiku išli k zemi rýchlejšie.

Na mnohých miestach sa obyvatelia pomoci úradov nedočkali, a tak často zostali odkázaní na vlastné sily a členov skupiny Biele helmy. Platí to najmä pre oblasti, ktoré stále kontrolujú povstalci. S veľkými problémami sa boria aj tamojšie nemocnice, ktorých kapacita sa rýchlo naplnila a trpia nedostatkom kvalitného vybavenia.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti