Ukrajina sa dočká ďalších tankov. Tri krajiny jej dodajú minimálne sto kusov starších Leopardov

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemecko, Dánsko a Holandsko ohlásili v utorok spoločný plán dodania minimálne 100 tankov staršieho typu Leopard 1 na Ukrajinu. Informuje agentúra AP.

Ide o súčasť úsilia "podporiť Ukrajinu v jej úsilí odolávať ruskej agresii", uviedli v spoločnom vyhlásení ministri obrany Nemecka, Dánska a Holandska. Táto dodávka podľa nich "výrazne zvýši potenciál ukrajinskej armády v snahách o obnovenie narušenej územnej celistvosti" krajiny.

Ministri dodali, že tieto tanky budú Kyjevu poskytnuté "v priebehu nasledujúcich mesiacov" a že tieto dodávky budú zahŕňať aj logistickú podporu a výcvik posádok.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok v Kyjeve takisto oznámil uvedenú dodávku tankov Leopard 1A5, avšak nespresnil, ktoré štáty tieto tanky dodajú.

Prečítajte si tiež:

​Do prvého alebo druhého štvrťroka 2024 by mali byť podľa jeho slov týmito staršími typmi Leopardov 1 vybavené najmenej tri prápory, uviedla agentúra DPA.

Dodávky budú totiž prebiehať v etapách: do leta by malo byť podľa neho doručených 20 až 25 tankov, do konca tohto roku do 80.

Nemecko už predtým v januári povolilo dodávky moderných tankov Leopard 2 na Ukrajinu.

Pistorius sa v utorok v Kyjeve stretol podľa DPA s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským aj s ministrom obrany Olexijom Reznikovom.

Pistorius zdôraznil, že Nemecko, ako aj ďalší európski partneri Kyjeva budú aj v budúcnosti stáť na strane Ukrajiny a ďalej ju podporovať.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.