V mori na Novom Zélande našli zásielku s rekordným množstvom kokaínu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Novozélandská polícia objavila v Tichom oceáne rekordné množstvo 3,2 tony kokaínu v odhadovanej hodnote 500 miliónov novozélandských dolárov (294 miliónov eur). Ide o jeden z najväčších nálezov nelegálnych drog v dejinách tejto ostrovnej krajiny, informoval podľa agentúr DPA a AFP šéf tamojšej polície Andrew Coster.

Zadržané množstvo kokaínu by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka, poznamenal Coster.

Kokaín v 81 balíkoch bol do mora vyhodený z lode alebo lietadla zrejme severovýchodne od Nového Zélandu na mieste, kam si poň mali prísť priekupníci loďou. Drogy boli podľa polície pravdepodobne určené pre austrálsky trh.

​Zásielka bola zviazaná sieťovinou, na ktorej boli pripevnené žlté plaváky. Jednotlivé balíčky mali nálepku so symbolom štvorlístka.

​​V súvislosti s nálezom zatiaľ nikoho nezatkli. Novozélandská polícia, colníci a ozbrojené sily zložky spolupracovali pri vyšetrovaní v rámci Operácie Hydros aj so zahraničnými partnermi.

Zadržanie je dobrým príkladom toho, ako ďaleko zachádza organizovaný zločin vo svojom globálnom obchode s drogami, uviedol hovorca colnej správy Bill Perry. „Ukazuje to, že ani v tejto časti sveta nie sme chránení pred organizovaným pašovaním drog vo veľkom rozsahu,“ povedal.

V marci 2022 bola na Novom Zélande zadržaná zásielka 700 kilogramov kokaínu, ktorá sa našla na lodi kotviacej v prístavnom meste Tauranga a bola takisto určená pre tretiu krajinu, uviedol server stuff.co.nz. Takisto vlani tam bolo zadržaných 613 kilogramov metamfetamínu.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín 3.12.2021:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti