Preteky s časom. Každú minútu sa znižuje šanca, že nájdu niekoho živého

Ľudia sa zohrievajú pri zrútenej budove v tureckej Malatyi.
Ľudia sa zohrievajú pri zrútenej budove v tureckej Malatyi. Zdroj: TASR/AP Photo/Emrah Gurel

Počet obetí ničivého zemetrasenia v južnom Turecku a Sýrii je už viac ako 11 000. Záchranári v drsných zimných podmienkach bojujú s časom, aby z trosiek zrútených budov vyhrabali ľudí, ktorí prežili, informuje Reuters.

Počet obetí sa pravdepodobne značne zvýši. Pod sutinami mohli zomrieť tisíce detí.

Obyvatelia niekoľkých poškodených miest sa hnevajú a sú zúfalí. Pomoc úradov je pomalá.

„Nie je tu ani jeden človek. Sme pod snehom, bez domova, bez ničoho,“ povedal pre Reuters Murat Alinak, ktorému sa zrútil dom v Malatyi a ktorého príbuzní sú nezvestní.

„Čo mám robiť, kam môžem ísť?“

Prečítajte si tiež:

​Ľudia bez domova

Pondelkové zemetrasenie s magnitúdou 7,8, po niekoľkých hodinách nasledovalo druhé, takmer rovnako silné, zvrhlo tisíce budov vrátane nemocníc, škôl a bytových domov, zranilo desaťtisíce ľudí a v Turecku a na severe Sýrie zanechalo bez domovov nespočetné množstvo ľudí.

Záchranári sa snažili dostať do niektorých z najviac zasiahnutých oblastí, pričom ich brzdili zničené cesty, zlé počasie a nedostatok zdrojov a ťažkej techniky. Niektoré oblasti boli bez paliva a elektriny.

Obyvatelia sa prehrabávali sutinami niekedy aj bez základných nástrojov v zúfalej honbe za preživšími.

Predstavitelia humanitárnej pomoci vyjadrili osobitné znepokojenie nad situáciou v Sýrii, ktorú už po takmer 12 rokoch občianskej vojny zasiahla humanitárna kríza.

Prečítajte si tiež:

​Turecký prezident Tayyip Erdogan vyhlásil 10 tureckých provincií za zónu katastrofy a na tri mesiace zaviedol výnimočný stav.

Vláda otvorí hotely v turistickom centre Antalya, aby dočasne ubytovali ľudí zasiahnutých zemetraseniami, povedal Erdogan, ktorého o tri mesiace čakajú národné voľby.

​Preteky s časom

„Teraz sú to preteky s časom,“ povedal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie Tedros Adhanom Ghebreyesus v Ženeve.

„Každou minútou, každou hodinou, ktorá uplynie, sa zmenšuje šanca na nájdenie živých ľudí.“

Po celom regióne sa záchranári namáhali vo dne v noci, keď ľudia v úzkosti čakali pri hromadách trosiek. Stále verili, že priateľov, príbuzných a susedov možno nájdu živých.

Prečítajte si tiež:

​V Antakyi, hlavnom meste provincie Hatay hraničiacej so Sýriou, boli záchranné tímy slabé na zemi a obyvatelia sa sami prehrabávali troskami. Ľudia prosili o prilby, kladivá, železné tyče a lano.

Jednu ženu vytiahli živú z osemposchodovej budovy 32 hodín po zemetrasení.

„Môj otec bol hneď za miestnosťou, v ktorej bola. Prosím, zachráňte ho,“ kričala ďalšia žena na záchranárov. Pracovníci vysvetlili, že sa nemohli dostať do miestnosti spredu a na odstránenie steny potrebovali bager.

V postihnutých oblastiach pracuje viac ako 12 000 tureckých pátracích a záchranných pracovníkov spolu s 9 000 vojakmi. Záchranné tímy a ďalšiu pomoc ponúklo viac ako 70 krajín.

​Rozsah katastrofy je skľučujúci

„Táto oblasť je obrovská. Niečo také som ešte nevidel,“ povedal Johannes Gust z nemeckého hasičského a záchranného zboru, keď na letisku Adana nakladal vybavenie na nákladné auto.

Turecký úrad pre katastrofy a núdzové situácie uviedol, že pri zemetrasení bolo zničených 5 775 budov a zranilo sa 20 426 ľudí.

Priamo v zasiahnutej oblasti je aj náš štáb. Redaktor Televíznych novín Adel Ghannam sa nachádza v provincii Hatay.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti