Zelenskyj v britskom parlamente žiadal o stíhačky. Večer sa v Paríži stretne s Macronom a Scholzom

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj by mal v stredu večer navštíviť aj Paríž, kde sa stretne s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. 

Zelenskyj v stredu osobne vystúpil pred členmi oboch komôr britského parlamentu a vyhlásil, že zlo prehralo v rôznych konfliktoch v histórii ľudstva a sloboda zvíťazí aj tentoraz. 

Zároveň Britániu požiadal o dodanie stíhačiek, ktoré budú pre Ukrajinu „krídlami slobody“. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Predsedovi Dolnej snemovne Lindsaymu Hoyleovi pri tejto príležitosti odovzdal helmu vojenského pilota s nápisom: "Máme slobodu, dajte nám krídla, aby sme ju chránili."

Britániu ocenil za podporu Ukrajiny od prvého dňa vojny, ktorá trvá už bezmála rok.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak. Zdroj: TASR/AP Photo/Alberto Pezzali

„Vieme, že Rusko prehrá, a vieme, že toto víťazstvo zmení svet,“ vyhlásil Zelenskyj, ktorého predtým privítali členovia oboch komôr britského parlamentu potleskom.

Ukrajinský prezident na začiatku prejavu povedal, že do sídla britského parlamentu prišiel v mene ukrajinských bojovníkov, ktorí "sú v súčasnosti v zákopoch pod nepriateľskou delostreleckou paľbou", v mene pilotov a personálu protivzdušnej obrany, chrániaceho Ukrajinu pred nepriateľskými lietadlami a raketami, citovala jeho slová spravodajská stanica Sky News.

Prečítajte si tiež:

Britským poslancom sa poďakoval za ich statočnosť. Osobitne ocenil expremiéra Borisa Johnsona za podporu v náročných časoch.

Ukrajinský prezident v prejave vyzval na sprísnenie sankcií voči Rusku až dovtedy, kým Moskva "nebude zbavená akejkoľvek možnosti financovať túto vojnu"

.Zelenskyj v stredu pricestoval do Londýna a stretol sa s britským premiérom Rishim Sunakom. Naplánovanú má aj schôdzku s britským kráľom Karolom III. Od začiatku vojny na Ukrajine 24. februára 2022 ide iba o jeho druhú zahraničnú cestu. V decembri sa vo Washingtone stretol s americkým prezidentom Joeom Bidenom a vystúpil v Kongrese. 

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 22.12.2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti