Zábery, ktoré nikde inde neuvidíte. Tragédia v Turecku a Sýrii spája znepriatelené národy

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Tragédia, ktorá postihla Turecko a Sýriu vyvolala po celom svete obrovskú vlnu solidarity. Do oblasti postihnutej zemetrasením prúdia záchranné tímy aj humanitárna pomoc zo všetkých kútov planéty.

Pomôžte spolu s nami cez darovací formulár

Pozoruhodné je však najmä to, že sa do pomoci zapojili aj záchranári s navzájom znepriatelených krajín, ktorí sa tak stretávajú na letiskách či priamo na miestach, kde zasahujú. 

Môžeme tak vidieť scény, ktoré by inak neboli možné. Iránske lietadlo s pomocou zaparkované na letisku pár metrov od izraelského vojenského lietadla, ktoré rovnako priviezlo humanitárny náklad je iba jedným z mnohých príkladov.

Grécko má s Tureckom históriu plnú konfliktov a vzťahy medzi týmito krajinami sú dlhodobo napäté. Aj napriek tomu môžeme sledovať, ako Turci ďakujú a objímajú gréckych záchranárov, ktorí práve vyslobodili zo sutín živých ľudí.

Pomoc do Turecka poslal napríklad aj Izrael, ktorý má s Ankarou komplikované vzťahy. Záchranári zo židovského štátu však pomáhajú aj v Sýrii, s ktorou síce Izrael nie je oficiálne vo vojne, no do vyše dekády trvajúceho sýrskeho konfliktu sa vojensky pravidelne zapájal.

Pomoc obidvom krajinám oficiálne avizoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

To, že sa v takýchto kritických situáciách dokážu ľudia spojiť, dokazujú aj zábery priamo z Izraela. V tamojších mestách sa budovy na znak solidarity rozsvecujú vo farbách tureckej vlajky.

Do Turecka už smerujú aj záchranári z vojnou zmietanej Ukrajiny, ktorí sa rozhodli pomôcť aj napriek tomu, že doma nemajú núdzu o „prácu“.

Možno sa dočkáme aj toho, že budú v Turecku bok po boku zasahovať s ruskými kolegami.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti