V Turecku a Sýrii už hlásia po zemetrasení viac ako 20-tisíc obetí

Bilancia obetí pondelkového zemetrasenia v Turecku a Sýrii presiahla 20.000. Informuje o tom agentúra AFP. V Turecku podľa oficiálnych údajov zahynulo najmenej 17.134 ľudí a v Sýrii minimálne 3.162.

Šance na prežitie v troskách po zemetrasení s magnitúdou 7,8 a následných dotrasoch znižuje nočné mrazivé počasie.

Pondelkové zemetrasenie zničilo množstvo budov a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že okrem tisícok obetí utrpelo ďalších vyše 64.000 ľudí zranenia. V Sýrii hlásia okrem toho 5158 zranených.

Prečítajte si tiež:

Šance na nájdenie ďalších preživších rapídne klesajú.​

„Prvých 72 hodín sa pokladá za kritických... V priemere je miera prežitia počas (prvých) 24 hodín 74 percent, po 72 hodinách je to 22 percent a po piatich dňoch šesť percent," uviedol Steven Godby, odborník na prírodné riziká z univerzity Nottingham Trent v Británii.

Agentúra AP poznamenala, že počet mŕtvych presiahol bilanciu obetí zemetrasenia a následných vĺn cunami v Japonsku z roku 2011, keď zahynulo vyše 18.400 ľudí.

EÚ sľubuje pomoc

Lídri všetkých 27 členských krajín EÚ vo štvrtok spoločne vyjadrili "plnú solidaritu" tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi a ponúkli mu ďalšiu núdzovú pomoc.

„Sme pripravení v úzkej koordinácii s tureckými orgánmi ďalej zvyšovať našu podporu. Naše myšlienky budú aj naďalej s vami a vaším ľudom," uviedli v liste adresovanom Ankare na začiatku bruselského samitu EÚ.

Pomôžte spolu s nami cez darovací formulár

Štvrtkový list bol adresovaný iba Erdoganovi, nie sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi. Na Asadov autokratický režim sa vzťahujú medzinárodné sankcie za zločiny spáchané počas občianskej vojny v jeho krajine, všíma si AFP.

Lídri členských krajín EÚ v liste namiesto toho uviedli, že Európska únia je "v súvislosti s touto tragédiou plne solidárna s obyvateľmi Turecka a Sýrie".

Pozrite si reportáž redaktora TV Markíza Adela Ghannama, ktorý sa nachádza priamo na mieste nešťastia:

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti