Austrália sa obáva špionáže. Z vládnych budov odstránia kamery čínskej výroby

Austrália odinštaluje z niektorých vládnych budov čínske bezpečnostné kamery.
Austrália odinštaluje z niektorých vládnych budov čínske bezpečnostné kamery. Zdroj: TASR/AP Photo/Mark Baker

Austrália odinštaluje z niektorých svojich vládnych budov bezpečnostné kamery čínskej výroby pre obavy zo špionáže. V noci na štvrtok o tom informovalo austrálske ministerstvo obrany, podľa ktorého sa dá len takýmto spôsobom zaručiť "úplná bezpečnosť" vládnych inštitúcií. Informuje agentúra AFP.

K podobným krokom sa už v minulosti odhodlala aj Británia a Spojené štáty. Podľa oficiálnych štatistík sú bezpečnostné kamery nainštalované vo viac ako 200 austrálskych vládnych budovách, pričom najmenej jedna z týchto inštitúcií patrí tamojšiemu rezortu obrany.

Prečítajte si tiež:

​Kamery používané v austrálskych vládnych budovách vyrobili čínske spoločnosti Hikvision a Dahua, ktorú sú v USA už zakázané. Podľa Washingtonu totiž predstavujú "neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť". Austrálsky minister obrany Richard Marles uviedol, že všetky kamery čínskej výroby budú odstránené najmä z budov patriacich rezortu obrany a vojenských areálov.

Agentúra AFP pripomína, že aj mesto Canberra sa v stredu rozhodlo z Austrálskeho národného vojnového pamätníka odstrániť bezpečnostné kamery čínskeho výrobcu pre obavy, že sú využívané na špionáž.

Pozrite si reportáž z Televíznych novín z 3.2.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti