Ukrajina zachytila plány Ruska na zničenie Moldavska, oznámil v Bruseli Zelenskyj

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Ukrajina zachytila plány ruských spravodajských služieb zamerané na zničenie Moldavska. Oznámil to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas prejavu k lídrom Európskej únie (EÚ) v Bruseli. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

O údajnom pláne Zelenskyj už podľa svojich slov informoval moldavskú prezidentku Maiu Sanduovú. „Informoval som ju, že sme zachytili plány na zničenie Moldavska,“ uviedol ukrajinský prezident prostredníctvom tlmočníka.

Prečítajte si tiež:

Nadobudnuté dokumenty podľa Zelenského obsahujú informácie o tom, „kto, kedy a ako“ plánuje „zlomiť moldavskú demokraciu a nastoliť kontrolu nad Moldavskom“.

Tento plán sa veľmi podobá tomu, ktorý si Rusko pripravilo pre ovládnutie Ukrajinu, uviedol Zelenskyj. Zároveň dodal, že nevie, či Moskva nakoniec nariadila vyplnenie tohto plánu.

Moldavsko ako „ďalšia Ukrajina“

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov minulý týždeň uviedol, že Západ pokladá Moldavsko za "ďalšiu Ukrajinu".

Tvrdil pritom, že Západ podporil v roku 2020 zvolenie prozápadnej prezidentky Sanduovej, ktorá chce podľa neho vstúpiť do NATO alebo spojiť Moldavsko s Rumunskom. „Je pripravená prakticky na všetko,“ povedal.

Prečítajte si tiež:

Moldavská spravodajská služba v decembri varovala, že Rusko by mohlo začať tento rok nový útok s cieľom vytvoriť si pozemný koridor cez južnú Ukrajinu do východomoldavského odštiepeneckého regiónu Podnestersko.

Tento región sa de facto odtrhol od Moldavska po občianskej vojne v roku 1992, no väčšina krajín neuznáva jeho nezávislosť. Rusko má v tomto regióne umiestnených približne 1500 vojakov, ktorí sú formálne označovaní ako mierotvorcovia.

Ukrajinci z oblastí postihnutých vojnou hľadali útočisko aj v Moldavsku. Viac v reportáži v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti