Ušiel pred vojnou do oblasti, v ktorej udrelo zemetrasenie. Sýrčan prišiel o 25 členov rodiny

Prežil vojnu, ktorá v Sýrii zúrila 11 rokov aj pondelkové zemetrasenie, no jeho život je v troskách.

V improvizovanej márnici v sýrskom meste Sarakíb sa Ahmed Idris potáca medzi zahalenými telami a nevie, koho má skôr oplakávať. Mŕtvych príbuzných je toľko, že aj on sám už má problém to spočítať.

Tvrdý chlap, ktorého život sprevádza utrpenie, je aj napriek obrovskému žiaľu ochotný o tragédii rozprávať.

„Prišiel som o dcéru a jej dvoch synov. O celú rodinu mojej ženy - jej matku, otca a súrodencov. Zomreli aj všetci z rodiny manžela mojej dcéry, bolo medzi nimi veľa detí. Myslím, že celkovo je to asi až 25 ľudí,“ uviedol Idris.

Mnohé domy boli poškodené už pred zemetrasením

Záchranárske práce po zemetrasení v Turecku a Sýrii komplikujú dotrasy aj nepriaznivé počasie. Najhoršia situácia je však v sýrskej provincii Aleppo, v ktorej dlhé roky zúrila vojna a záchranné zložky sú stále personálne poddimenzované.

​Zemetrasenie prišlo v noci a ľudí zastihlo počas spánku. Aj preto mnohí nestihli ujsť z domov a zostali pochovaní zaživa. Mnohé z budov navyše boli poškodené ešte v dôsledku bombardovania počas najväčších bojov v sýrskom konflikte, a tak pre narušenú statiku išli k zemi rýchlejšie.

Pomôžte spolu s nami cez darovací formulár

Na mnohých miestach sa obyvatelia pomoci úradov nedočkali, a tak často zostali odkázaní na vlastné sily a členov skupiny Biele helmy.

Platí to najmä pre oblasti, ktoré stále kontrolujú povstalci. S veľkými problémami sa boria aj tamojšie nemocnice, ktorých kapacita sa rýchlo naplnila a trpia nedostatkom kvalitného vybavenia.

Pozrite si reportáž o tragickej bilancii zemetrasenia v Turecku a Sýrii:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ničivé zemetrasenie

Dôležité udalosti