V Arkansase popravili po 17 rokoch postupne dvoch väzňov

Jack Jones ( na snímke vľavo) a Marcel Williams.
Zdroj: TASR/AP

Marcel Williams bol odsúdený na smrť za vraždu v roku 1994, Jack Jones o dva roky neskôr za znásilnenie a vraždu.

V americkom štáte Arkansas popravili postupne v noci nadnes smrtiacou injekciou na tom istom ležadle dvoch väzňov odsúdených na smrť. Išlo o prvú dvojitú popravu v USA od roku 2000. Za posledný týždeň popravili v Arkansase už celkovo troch mužov, pričom vo štvrtok 20. apríla vykonali prvú popravu - po takmer 12-ročnej prestávke vo výkone hrdelného trestu v tomto štáte.

Marcel Williams (46), ktorého odsúdili za únos a vraždu ženy z roku 1994, bol popravený v pondelok o 22.33 h miestneho času (05.33 h SELČ), informoval spravodajský portál Arkansas Democrat-Gazette. Tri hodiny pred tým štát popravil Jacka Jonesa (52), uznaného za vinného z vraždy ženy z roku 1995, napísal portál.

Obhajcovia žiadali v poslednej chvíli odklad Williamsovej popravy. Argumentovali tým, že Jones v tú noc už skôr zomrel "trýznivou" a "neľudskou" smrťou. Jones totiž podľa obhajcov počas popravy "pohyboval perami a lapal po dychu", ale tento opis štátna generálna prokurátorka odmietla. Williamsovi obhajcovia ešte tvrdili, že ich klienta, ktorý vážil 181 kilogramov, môže pre jeho váhu čakať "mučivá" smrť.

Súd dočasne nariadil odklad Williamsovej popravy - to už bol väzeň v smrtiacej komore - ale potom nariadenie zrušil. Americký najvyšší súd zamietol aj skoršie pondelkové žiadosti o odklad popráv oboch väzňov, informoval portál. Generálna prokurátorka Arkansasu Leslie Rutledgeová zverejnila na Twitteri po každej poprave vyhlásenie, v ktorom uviedla, že rodiny a priatelia obetí boli svedkami "výkonu spravodlivosti".

Minulý štvrtok 20. apríla v Arkansase popravili väzňa Ledella Leeho, ktorý bol odsúdený za vraždu susedky z roku 1993, keď bola zamietnutá séria jeho odvolaní, podaných v posledných chvíľach. V časovom rozpätí 11 dní boli v Arkansase pôvodne naplánované dvojité popravy ôsmich mužov, ktoré sa začali minulý týždeň.

Popravy však brzdia nové odvolania v jednotlivých prípadoch a vyvolávajú odsudzujúce reakcie organizácií na ochranu ľudských práv, lebo štát Arkansas sa ponáhľa s ich vykonaním. Robí to z dôvodu, že koncom mesiaca vyprší lehota umožňujúca použitie midazolamu, jednej zo smrtiacich látok. Jones dal pred popravou dlhé posledné vyhlásenie. Jeho posledné slová zneli: "Je mi to ľúto."

"Celý ten čas dúfam, že pochopíte, kto v skutočnosti som, a že nie som netvor," uviedol Jones približne v dvojminútovom vyhlásení. Jonesa odsúdili na trest smrti za znásilnenie a vraždu Mary Phillipsovej z roku 1995. Zaškrtil ju šnúrou od kanvice na kávu. Bol tiež odsúdený za pokus o vraždu Phillipsovej 11-ročnej dcéry a za ďalšie znásilnenie a vraždu v americkom štáte Florida.

V inom liste zo začiatku tohto mesiaca Jones uviedol, že je pripravený na smrť nariadenú štátom. V liste, ktorý jeho právnik prečítal nahlas na pojednávaní o udelení milosti, sa ďalej uvádzalo: "Nebudem žiadať o odpustenie, pretože na to nemám právo."

Williams odmietol dať posledné vyhlásenie. Na trest smrti ho odsúdili za znásilnenie a vraždu 22-ročnej Stacy Erricksonovej z roku 1994. Uniesol ju z benzínovej stanice v strednej časti Arkansasu. Podľa úradov v tie dni uniesol a znásilnil aj dve ďalšie ženy. "Kiež by som to mohol vziať späť, ale nemôžem," povedal Williams minulý mesiac komisii pre udeľovanie milostí.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Arkansas

Dôležité udalosti