Europoslanci za Národný front údajne nelegálne vyplatili asistentom milióny eur

Poslanci v Európskom parlamente.
Zdroj: TASR

EP odhaduje, že europoslanci za EP neprávom vyplatili svojim asistentom 4.978.122 eur.

Takmer päť miliónov eur podľa Európskeho parlamentu (EP) neprávom vyplatili svojim asistentom europoslanci za francúzsku stranu Národný front (FN). Z neoprávneného vyplácania asistentov z európskych peňazí je podozrivých 17 europoslancov vrátane prezidentskej kandidátky Marine Le Penovej.

EP odhaduje, že europoslanci za EP neprávom vyplatili svojim asistentom 4.978.122 eur. Belgický denník Le Soir odvolávajúc sa na právnika EP Patricka Maisonneuva informoval, že celková suma môže ešte vzrásť. Advokát túto informáciu potvrdil pre agentúru AFP.
Nelegálne vyplatené peniaze sa podľa denníka týkajú 17 europoslancov za FN v rokoch 2012-2017.

"Konštatujem, že tieto narušenia vyšetrovacieho tajomstva sú perfektne načasované," zareagoval na uvedené informácie Rodolphe Bosselut, právnik Le Penovej. Tá zabojuje o priazeň voličov 7. mája v druhom kole francúzskych prezidentských volieb.

Le Penová a ďalší europoslanci za FN sú podozriví z toho, že fiktívne zamestnávali svojich straníckych kolegov ako poslaneckých asistentov, čo je zakázané. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) na základe svojho vyšetrovania v júli 2016 informoval, že dvaja asistenti Le Penovej neoprávnene využili sumu vo výške 340.000 eur, keď poberali plat z rozpočtu EP, ale vykonávali činnosť v prospech FN.

V stredu v tejto súvislosti francúzska justícia požiadala EP, aby zbavil Le Penovú imunity, čo by umožnilo vyšetrovanie jej konania vo funkcii europoslankyne. Predseda EP Antonio Tajani túto žiadosť postúpil Výboru pre právne veci, čo je prvý oficiálny krok v rámci konania na zbavenie europoslanca imunity.

BRUSEL/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Národný front

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.