Česká vláda podá demisiu, oznámil premiér Sobotka

Bohuslav Sobotka.
Zdroj: TASR

Sobotka nenavrhol prezidentovi odvolanie Babiša, aby z neho neurobil "mučeníka".

Šéf českého kabinetu Bohuslav Sobotka (ČSSD) nenavrhne prezidentovi Milošovi Zemanovi odvolanie Andreja Babiša (ANO) z vlády, ale demisiu podá celá vláda. Premiér to oznámil na utorkovom brífingu, informujú novinky.cz.

Sobotka označil demisiu kabinetu za najčistejšie riešenie, pretože odvolanie ministra financií by z Babiša urobilo "mučeníka", čo nechce. Sobotka zdôraznil, že ide o jeho rozhodnutie a trvá na tom, že ak koaličné strany vytvoria novú vládu, nemal by v nej Babiš zastávať post ministra financií.

Zdroj: TASR

Zeman sa už skôr nechal počuť, že odvolanie Babiša by bolo absurdné. Minister financií má na stredu s hlavou štátu dohovorenú schôdzku. Sobotka minulý týždeň zverejnil materiál, ktorý si nechal spracovať a ktorý mapuje Babišovo podnikanie. Sú v ňom zhrnuté všetky pochybnosti ohľadom Babišových obchodných aktivít, napríklad nejasnosti okolo korunových dlhopisov Agrofertu, kauzy Bocianie hniezdo, ale aj fondu Hartenbert a spoločnosti imob.

Babiš demisiu premiéra Sobotku nečakal

Český premiér Bohuslav Sobotka oznámením zámeru podať demisiu poškodil povesť celej vlády, vyhlásil dnes v tejto súvislosti minister financií a šéf hnutia ANO Andrej Babiš. Reakciu šéfa rezortu financií citoval český spravodajský server Novinky.cz.

"Som prekvapený, to som nečakal. Pán premiér poškodzuje prácu celej vlády, ministrov, postupne ničil povesť vlády neustálymi útokmi proti mne," povedal Babiš pre Novinky.cz.
"Je to zúfalý krok zúfalého človeka. Potvrdila sa jeho neschopnosť niečo rozhodnúť," dodal.

Sobotka označil demisiu svojho kabinetu za "najčistejšie" riešenie súčasnej krízy vo vládnej koalícii. Prípadným odvolaním ministra financií by totiž podľa vlastných slov urobil z Babiša "mučeníka, čo nechce". Takýto scenár by podľa Sobotku prospel len samotnému Babišovi.
Andreja Babiša by mal v stredu prijať český prezident Miloš Zeman.


PRAHA/kacs
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demisia

Dôležité udalosti