Český premiér Bohuslav Sobotka dnes nepríde na Hrad podať demisiu

Bohuslav Sobotka
Zdroj: TASR

Podľa najnovšieho vyjadrenia bude vo na Hrade s prezidentom iba konzultovať aktuálnu situáciu okolo vlády a predstaví mu rýchle riešenie vládnej krízy, ktoré mieni presadzovať ČSSD.

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes nepríde na Hrad podať demisiu, ale iba oboznámi prezidenta so stanoviskom ČSSD k ďalšiemu postupu a s analýzou majetkových pomerov ministra financií Andreja Babiša, šéfa hnutia ANO. Spravodajskému serveru Novinky.cz to potvrdil hovorca českej vlády Martin Ayrer.

O tom, že demisia bude formálne platná až v polovici mája, hovoril Ayrer už v stredu v reakcii na to, že Pražský hrad oznámil, že Sobotka pôjde za prezidentom, aby mu demisiu odovzdal. "Premiér sa zajtra stretne s prezidentom a odovzdá mu demisiu vlády, zrejme s účinnosťou od polovice mája," povedal v stredu Novinkám Ayrer. Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček predtým na Twitteri uviedol, že Sobotka príde na Hrad podať demisiu.

Podľa najnovšieho vyjadrenia však bude vo štvrtok na Hrade s prezidentom iba konzultovať aktuálnu situáciu okolo vlády a predstaví mu rýchle riešenie vládnej krízy, ktoré mieni presadzovať ČSSD. Zároveň Zemana zoznámi s analýzou nejasností okolo majetkových pomerov ministra financií Andreja Babiša.

S hlavou štátu sa Sobotka dohodne aj na formálnom odovzdaní demisie, ktoré by malo prebehnúť "v druhej polovici mája".

Šéf kabinetu svojím rozhodnutím podať demisiu zaskočil koaličných partnerov z hnutia ANO i ľudovcov. Pôvodne sa totiž zdalo, že bude chcieť odvolať iba Babiša pre pochybnosti ohľadom jeho podnikania a korunových dlhopisov.

PRAHA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demisia

Dôležité udalosti