Nástupcom Sobotku by mohol byť Zaorálek alebo Chovanec

Lubomír Zaorálek.
Zdroj: TASR

Zaorálek však dnes upozornil, že vedenie ČSSD zatiaľ žiadneho kandidáta na post premiéra neurčilo.

Novým českým premiérom, nástupcom Bohuslava Sobotku na čele vládneho kabinetu, by sa mohol stať šéf diplomacie Lubomír Zaorálek alebo minister vnútra Milan Chovanec, ak by prezident ČR Miloš Zeman umožnil zostaviť novú vládu ČSSD.

O tejto predstave Bohuslava Sobotku hovoril dnes pred novinármi v Prahe minister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek, ktorého v uplynulých dňoch označil za vhodného potenciálneho kandidáta na post premiéra aj líder koaličného hnutia ANO Andrej Babiš.

Práve on mal, naopak, značné výhrady, k prípadnému pôsobeniu šéfa rezortu vnútra Milana Chovanca na čele vládneho kabinetu. Zaorálek však dnes upozornil, že vedenie ČSSD zatiaľ žiadneho kandidáta na post premiéra neurčilo.

Minister, ktorý bude už na budúci týždeň sprevádzať prezidenta Miloša Zemana na oficiálnej návšteve Číny, pripustil, že by s hlavou štátu mohol hovoriť o vládnej kríze aj počas tejto cesty.

Osobne by ho však prekvapilo, ak by sa demisia týkala iba premiéra, ako to vyplýva z niektorých právnych analýz. Poznamenal však, že nie je právnikom, preto sa k veci podrobnejšie nevyjadrí.

PRAHA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demisia

Dôležité udalosti