Český premiér Sobotka demisiu nepodá. Navrhne odvolanie Babiša

Bohuslav Sobotka -  ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Uviedol to na tlačovej konferencii.

Český premiér Bohuslav Sobotka dnes na tlačovej konferencii po zasadaní užšieho vedenia ČSSD uviedol, že nepodá demisiu, ktorú v predchádzajúcich dňoch avizoval. Namiesto demisie ešte dnes na Pražský hrad odošle návrh na odvolanie ministra financií a podpredsedu vlády Andreja Babiša, informoval web iDNES.cz.

Hovorca vlády ČR Martin Ayrer neskôr na Twitteri napísal, že "návrh na odvolanie Babiša z vlády bol doručený na Pražský hrad. Premiér Sobotka ho navrhuje odvolať k 9. 5. 2017."
Vládna kríza v ČR sa začala, keď Sobotka avizoval demisiu vlády pre signály prezidenta Zemana, že neprijme odvolanie vicepremiéra a šéfa koaličného hnutia ANO Andreja Babiša, zaťaženého aférami s jeho firmami či s nákupom korunových dlhopisov.

Sobotka sa rozhodol podať demisiu celej vlády, prezident ale naznačil, že by ju z rúk premiéra nemusel v rozpore s ústavnými zvyklosťami i svojou vlastnou predchádzajúcou praxou prijať. Namiesto toho by ju chápal čisto ako výmenu premiéra. To je ale pre Sobotku, ktorý chce z vlády dostať Andreja Babiša, neprijateľné.

"Ja si myslím, že už z toho skutočne robí 'bramboračku'. Je to hrozná hanba aj v zahraničí, premiér mení názor už po štvrtýkrát za pár hodín. Vôbec tomu nerozumiem," povedal pre iDNES.cz Babiš. Ako bude ďalej postupovať ANO, vicepremiér nevie. Koaličnú zmluvu nevypovie, pretože podľa Babiša už de facto neexistuje. Svoje odvolanie minister financií nechá na Zemanovi.

Predseda opozičnej ODS Petr Fiala v reakcii na najnovší krok Sobotku uviedol: "Minister financií Andrej Babiš a premiér Bohuslav Sobotka prehlbujú v našej krajine krízu a spôsobujú chaos. Príčinou vládnej krízy sú Andrej Babiš a chaotické kroky premiéra Sobotku. ODS opakuje, že jediným riešením je skrátenie volebného obdobia a predčasné voľby v čo najbližšom reálnom termíne, teda začiatkom septembra."

"Oceňujem, že pán premiér pochopil, že demisia bola tragickou chybou. V úsilí odvolať škandálmi zaťaženého AB (Andreja Babiša) môže počítať s podporou TOP 09," reagoval na Twitteri predseda tejto strany Miroslav Kalousek.

PRAHA/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Demisia

Dôležité udalosti