Žijú na tikajúcej bombe. Nádej na prežitie im dala špeciálna kapsula

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Kapsula je ohňovzdorná, vyrobená z hliníka, ktorý sa využíva aj pri konštrukcii lietadiel.

Žijú v oblasti s prívlastkom tikajúca bomba. Podľa vedcov je len otázkou času, kedy ich postihne zničujúce zemetrasenie a cunami. Niektorí obyvatelia si tento scenár nepripúšťajú. Iní investovali do špeciálnej kapsule prežitia.

Dom Američaky Jeanne Johnsonovej je len na krok od oceánu. Nachádza sa v štáte Washington v subdukčnej zóne Cascadia, ktorú vedci označujú za tikajúcu bombu. Oblasti hrozí zničujúce zemetrasenie a následná vlna cunami, ktorej rozmery by mohli prekonať aj katastrofu v Japonsku v roku 2011.

Jeanne nechcela nič nechať na náhodu a na prípadnú apokalypsu sa pripravila. Investovala do kapsule, ktorá by jej mala zachrániť život.

„Pre prípad katastrofy mám plán. Dostať sa čo najrýchlejšie do kapsule prípadne aj s niekým ďalším kto bude v tom čase u mňa v dome. Dať tam tiež psa, zaistiť dvere a potom už len čakať," vysvetľuje Jeanne Johnsonová.

Kapsula je ohňovzdorná, vyrobená z hliníka, ktorý sa využíva aj pri konštrukcii lietadiel. Jeanne má vnútri zásoby jedla a vody, ktoré by jej mali vystačiť na niekoľko dní, GPS navigáciu a kyslík. Podľa amerického výrobcu bol o kapsule doteraz záujem predovšetkým na trhu v Japonsku, no čoraz viac sa o ne zaujímajú už aj Američania.


„Prirovnal by som ich k hasiacemu prístroju či núdzovej šmykľavke v lietadle. Nepoužívajú ich pri každom lete, no sú tam pre prípad, že ich budete potrebovať," povedal výrobca Julian Sharpe.

Práve štát Washington spolu s Oregonom minulé leto hostil vyše 20-tisíc účastníkov cvičenia zameraného na prírodné katastrofy. V mestečku Wesport zasa postavili školu, ktorá by mala odolať aj extrémne silnému zemetraseniu a poskytnúť úkryt 2-tisíckam obyvateľov.

„Skutočnosť, že tu v okolí nemáme viac takýchto štruktúr svedčí o tom, že Amerika túto hrozbu zjavne neberie dostatočne vážne," povedala školská úradníčka Heather Sweetová.

„Ako vidíte, takmer všetko je tu na jednej úrovni s morom. V prípade akejkoľvek cunami skončí toto všetko pod vodou," dodal veliteľ pre havarijné situácie Chuck Wallace.

V zóne Cascadia vznikajú zemetrasenia s magnitúdou 9 v priemere raz za 500 rokov. Naposledy tu také mali pred 317 rokmi.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kapsula

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.