Zahraničné

Medvedev nazval nepriamo Janukovyča "slabochom"

Dmitrij Medvedev
Dmitrij Medvedev Zdroj: SITA

A varoval pred možným kolapsom Ukrajiny.

Pokračujúca "vláda radikálov, militantov a banditov" môže vyústiť do kolapsu ukrajinského štátu, napísal dnes ruský premiér Dmitrij Medvedev na sociálnej sieti Facebook. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

"Úradom v Kyjeve chýba legitimita, a čo je horšie, sú prakticky neschopné zvládnuť situáciu v krajine," myslí si Medvedev. "Majú posledné slovo a s najväčšou pravdepodobnosťou to tak bude aj po voľbách 25. mája. Nemá pre nich zmysel, aby sa o moc delili s inými. Vládnutie tohto typu nevyhnutne povedie ku kolapsu štátu."

Hoci Medvedev na blogu kritizoval zosadeného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča za jeho "politickú bezmocnosť, slabú osobnosť a nečinnosť", čo sa podpísalo pod zvrhnutie jeho vlády, predseda ruskej vlády uviedol, že prezident na úteku naďalej zostáva jedinou zákonnou hlavou štátu.

Vzťahy medzi Moskvou a Kyjevom dosiahli historické dno po tom, ako Rusko anektovalo polostrov Krym. Lídri v tomto čiernomorskom regióne s prevažne ruským obyvateľstvom odmietli uznať novú ústrednú kyjevskú vládu a namiesto toho sa snažili o opätovné pripojenie polostrova k Rusku.

"Obyvatelia Krymu - Rusi, Ukrajinci a Tatári - vyjadrili svoje stanovisko v referende, ktoré je spolu s ďalšími rozhodnutiami dnes už históriou. Mali by sme sa teraz sústrediť na budúcnosť," napísal Medvedev, podľa ktorého by si mal Západ vytvoriť s Ruskom čestné a vyrovnané vzťahy, a nie sa márne snažiť o jeho potrestanie.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti