Zábery, ktoré boli verejnosti ukryté 40 rokov. Takto vyzeral vrak Titanicu, keď ho objavili

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pri príležitosti 25. výročia filmu Titanic zverejnili zábery, ktoré 40 rokov ležali v archíve Oceánografického inštitútu vo Woods Hole (WHOI).

Potopenie luxusného zaoceánskeho parníka pri jeho prvej plavbe je najznámejšou lodnou katastrofou. Plavidlo postavené v Belfaste stroskotalo po zrážke s ľadovcom v severnom Atlantiku 10. apríla 1912. O život vtedy prišlo viac než 1500 ľudí.

Vrak legendárnej lode ležal vo vyše štvorkilometrovej hĺbke dlhých 75 rokov, kým ho v roku 1985 neobjavila expedícia na čele s oceánografom Robertom Ballardom.

Doteraz nezverejnené zábery, ktoré nakrútil trojčlenný tím z ponorky Alvin, vznikli rok po objavení prvých trosiek Titanicu nachádzajúcich sa takmer 600 kilometrov od pobrežia kanadskej provincie Newfoundland.

Ballard poznamenal, že štyri kilometre pod hladinou zbadal „obrovskú oceľovú stenu posiatu nitmi, ktorá sa týčila 100 stôp (približne 30 metrov) nad nami“.

„Nič nebolo malé...bolo to strašidelné,“ dodal oceánograf.

Prečítajte si tiež:

​Prieskum dna bol podľa Ballarda pôvodne zámienkou pre pátranie po dvoch stratených ponorkách z obdobia studenej vojny. Vrak Titanicu sa pritom nachádzal medzi týmito plavidlami.

Podľa viac než hodinu trvajúceho videa, ktoré WHOI zverejnila na videoplatforme YouTube, sa v roku 1986 uskutočnilo celkovo 11 ponorov s cieľom preskúmať Titanic.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o okrúhlom výročí potopenia Titanicu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.